Allerjik rinitie nazal sitolojik incelemenin duyarlılığı
  1. Tez No: 164443
  2. Yazar: MUSTAFA ÖNDER UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT CEM MİMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bu tez ile allerjik riniti deri testleri ve anamnez ile kesin olarak kanıtlanmış ve yüksek semptomlu dönemde olan, olgulardan standart şekilde alınan preparatlar sitopatolojik incelemede deneyimli araştırmacılarca değerlendirilmiş ve araştırmacıların değerlendirme sonuçlarının birbirleriyle uyumu ve hastaların sağ ve sol nazal kaviteler arasındaki benzerlik istatistiksel olarak incelenmiştir. Eylül 2004-Mayıs 2005 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi Kulak-Burun Boğaz Anabilim Dalı Allerji polikliniğine başvuran ve son 1 ay içerisinde nazal kortikosteroid kullanmayan, aspirin duyarlılığı, akut enfeksiyöz rinit kliniği ve nazal polipozisi olmayan 30 olgu çalışma kapsamına alındı. Hastaların 12'si erkek, 18'i bayandı. Yaş ortalaması 31,6 (9-61 yaş) idi. Detaylı anamnez ve deri prick testi sonuçlarına göre allerjik rinit tanısı alan olgulardan 12 hasta mevsimsel allerjik rinitli, 18 hasta ise perennial allerjik rinitli olarak tanı aldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY With this thesis, the preparations which are taken standard from the cases which are proved definitely by the allergic rhinitis skin tests and anamnesis and are in high symptom period are examined by experienced researchers in sitopathologic studies and the consistency of the examination results of the researchers and the similarity between the right and left nasal cavity of the patients are examined statistically. 30 cases that had applied to the İnönü University, Department of Otolaryngology, the Allergy Polyclinic and had not use nasal corticosteroid in last 1 month, and had no aspirin sensitivity; acute infectious rhinitis clinic and nasal polyposis have been included in this work. 12 of the patients were male, 18 of the patient were female. The age average is 31,6 (between 9-61). According to the results of the detailed anamnesis and skin prick test, 12 patients from the cases of allergic rhinitis diagnosis were seasonal allergic rhinitis, 18 patients were diagnosesed as perennial allergic rhinitis.