Nefrotik sendromlu hastalarda hemostaz değişiklikleri ve tromboemboli sıklığı
- Tez No: 164496
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN YAZANEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
8.0ZET Nefrotik sendrom ağır proteinüri, hipoalbümitıemi, hiperlipidemi ve yaygın ödem ile karakterize klinik bir tablodur. Edinsel ve konjenital nedenlere bağlı olarak karşımıza çıkan ve vasküler yapı içinde kan pıhtısı oluşumu şeklinde tanımlanan tromboz, NS'un en ciddi komplikasyonudur. Bu çalışmada tamamı Güneydoğu Anadolu bölgesinden gelerek Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji bölümünde yatırılarak nefrotik sendrom tanısı almış hastalarda pıhtılaşma sistemi ile ilgili hematolojik parametrelerde meydana gelen değişiklikler ve hastanede yattıkları süre boyunca klinik olarak saptanabilen tromboembolik komplikasyonlann sıklığı incelendi. Yaşlan 16 - 52 yıl arasında değişen 15'i erkek 17' si kadın 32 nefrotik sendromlu hasta çalışmaya dahil edildi (ort: 23.96+7.51 yıl). Yaşları 15 - 57 yıl arasında değişen 14'u erkek, 17'si kadın sağlıklı 31 kişi kontrol grubunu oluşturdu (ort:27.09+9.14 yıl). Hastalardan bazal serum albumin, kolesterol ve trigliserid, trombosit, KZ, PTZ, plazma AT HI, protein C, protein S, D-Dimer ve fibrinojen düzeyleri için kan örneği alındı. Klinik tromboemboli komplikasyonu saptanan olgular ayrıntılı bir şekilde incelendi. Çalışma prospektif vaka-kontrol düzeninde gerçekleştirildi. Değişkenlerin ortalamaları için student's t testi, çapraz tablolarda değişkenler arası ilişki ise Khi-kare ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
9.SUMMARY Nephrotic syndrome is a clinical disorder characterized by proteinuri, hypodbuminemia, hyperlipidemia and widespread edema. Thrombosis is the most serious complication of NS which is defined as blood clot in the vessel and caused by acquried and congenital causes. İn this study variations in coagulation system and frequncy of thromboembolic events in the period of hospitalization of nephrotic syndrome patients from South Eastern Region that evere followed in Nephrology Department of Dicle University Medical Faculty were examined. 15 male and 17 femele, totaly 32 nephrotic syndrome patients were included to the study. Age of them were 16 and 52 years (mean age 23.96+7.51 years). Age of 31 control group was 31 healty individual (14 male, 17 female) were between 15 and 57 years (mean age 27.09+9.14 years). Blood was collected to study basal levels of serum albumin, cholesterol, trygliseride, platelets, bleeding time, PTZ, plasma AT III, plasma protein C, plasma protein S, D-Dimer and fibrinogen. Patients with a thromboembolic event was examined more detalied. Study was constituted by event-control system. Student-t test was used for means of variables and Chi-square test was used for relattionship between variables in cross- tables.