Rejyonal intravenöz anestezide prilokain, artikain ve ropivakainin karşılaştırılması
Comparison of prilocaine, articaine and ropivacaine in intravenous regional anesthesia
- Tez No: 164556
- Danışmanlar: PROF.DR. IŞIL GÜNDAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Çalışmamızda, rejyonal intravenöz anestezi (RİVA) tekniği ile elektif el ve el bileği cerrahisi planlanan 60 hastada prilokain, artikain ve ropivakain'in duyusal ve motor blok oluşma ve geri dönüş süreleri, intraoperatif ve postoperatif hemodinamik parametreler, anestezi kalitesi, cerrahi alanın kansızlığı, intraoperatif ve postoperatif sedasyon, analjezik tüketimi ve ağrı değerlendirmeleri ile görülen yan etkileri karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmaya alınan 60 hastada, Grup P (n=20) 3mg/kg %0.5 prilokain, Grup A (n=20) 3mg/kg %0.5 artikain, Grup R (n=20) 1.2 mg/kg %0.2 ropivakain serum fizyolojik ile 40 ml'ye tamamlanarak kullanıldı. Grup P, A ve R'de demografik bulgular, preoperatif ve intraoperatif hemodinamik veriler, turnike süresi, operasyon süresi açısından aralarında fark saptanmadı. Sensoryal blok başlama zamanı grup A 'da diğer gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede kısa (p0,05). Postoperatif değerlendirmede hemodinamik veriler, sedasyon skorları, toplam analjezik tüketimi ve görülen yan etkiler açısından gruplar arasında fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF PRILOCAINE, ARTTCAINE AND ROPIVACAINE IN INTRAVENOUS REGIONAL ANESTHESIA SUMMARY In our study, we planned to investigate the onset and duration of the sensory and motor blocks, intraoperative and postoperative haemodynamic parameters, quality of anesthesia, exsanguination of the surgical site, intraoperative and postoperative sedation; pain evaluations, analgesic consumption and side effects of prilocaine, articaine and ropivacaine in 60 cases scheduled for elective hand and wrist surgery under regional intravenous anesthesia (IVRA). 60 patients were divided in three groups to receive; Group P(n=20) 3mg/kg 0.5 % prilocaine, Group A(n=20) 3mg/kg 0.5 % articaine, Group R(n=20) 1.2mg/kg 0.2 % ropivacaine in 0.9 % NaCl 40 mL. In Groups P, A and R, there were no differences with respect to the demographic findings, preoperative and intraoperative haemodynamic data, duration of tourniquet and duration of surgery. In Group A the onset of sensory block was significantly faster than other groups (p0.05). In group R, duration of analgesia was significantly longer and VAS scores at postoperative 30th min.