Hemiplejik hastalarda omuz askısı kullanımının denge üzerine etkisi
The effect of using arm sling on balance in patients with hemiplegia
- Tez No: 164583
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLÇİN KAYMAK KARATAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
68 7. ÖZET Bu çalışma, hemiplejik hastalarda omuz askısı kullanımının denge üzerine etkisini incelemek amacıyla planlandı. Toplam 26 hemiplejik hasta (11 erkek ve 15 kadın) çalışmaya alındı. Denge fonksiyonları; Berg denge skalası, Tinetti denge skalası, fonksiyonel uzanma testi ve Kinestetik Beceri Eğitim 3000 (KBE 3000) cihazında ölçülen statik denge indeksi kullanılarak değerlendirildi. KBE 3000'de ölçülen statik denge indeksinin hemiplejik hastalar için güvenilir olduğu saptandıktan sonra, denge testleri omuz askısız ve omuz askılı olarak iki kez ölçüldü. Omuz askılı ölçülen denge test skorları, omuz askısız ölçülen skorlardan daha iyi bulundu. Denge skorlarının bilişsel fonksiyonlardan etkilendiği gözlendi. Kullanılan denge testleri birbirleri ile korele bulundu. Sonuç olarak bu çalışmada, hemiplejik hastalarda omuz askısı kullanımın denge üzerine olumlu etkisi olduğu görülmüştür. Ayrıca bilişsel durumun denge değerlendirmelerini etkileyen bir faktör olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
69 8. SUMMARY This study was designed to investigate the effect of using arm sling on balance in patients with hemiplegia. Total 26 hemiplegic patients (11 male and 15 female) were enrolled into the study. Balance functions were evaluated by using Berg balance scale, Tinetti's balance scale, functional reach test and static balance index which was measured by Kinesthetic Ability Trainer 3000 (KAT 3000). After static balance index which was measured by KAT 3000 was determined to be reliable for hemiplegic patients, balance tests were measured twice in patients with arm sling and without arm sling. Measured balance test scores with arm sling were found better than without arm sling scores. We observed that the balance scores were affected by cognitive functions. Balance tests were found to be correlated with each other. Finally, the results of this study show that using of arm sling has beneficial effect on balance in hemiplegic patients. Furthermore, cognitive function is a factor which act on balance assesment.