Erzincan yöresindeki köpeklerde dirofilaria immitisin prevalansı üzerine araştırmalar
Studies on the prevalance of the dirofilaria immitis in dog living in the region of Erzincan
- Tez No: 164605
- Danışmanlar: PROF.DR. ZAHİD TEVFİK AĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Köse K, Erzincan Yöresindeki Köpeklerde Dirofilaria immitis'in Prevalansı Üzerine Araştırmalar. Y.Y.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2005. Bu çalışma genellikle köpek ve köpekgillerde enfeksiyona neden olmakla birlikte nadiren kedi ve insanlarda da enfeksiyona neden olan Dirofilaria immitis'in, Erzincan yöresinde bulunan köpeklerde prevalansım saptamak amacıyla yapıldı Bu çalışma bölgeden toplanan, değişik yaş gruplarından seçilen (1-8 yaşlı) 62 dişi ve 38 erkek toplam 100 köpek üzerinde gerçekleştirildi. Deney Ocak 2004 - Eylül 2004 tarihleri arasında yapıldı. Kalp frekansları, solunum frekansları, vücut ışılan tespit edildi. Ayrıca genel durumları kontrol edilerek ırk, yaş ve cinsiyetleri kaydedildi. Genel sağlık durumları belirlendi. Çalışmada kullanılan köpeklerden sağlık durumu iyi olmayan köpeklere herhangi bir tedavi programı uygulanmadı. Daha sonra vena cephalica antebrachium'lanndan 1 mi kan heparinli tüplere, 5 mi kan ise serumu çıkarılmak amacıyla antikoagulantsız tüplere alındı. Kan örneklerinin alınması işlemi öğleden sonra 16:00-19:00 saatleri arasında gerçekleştirildi. Alınan kan örnekleri santrifüj edilerek serumları ve plazmaları çıkarıldı. Serum ve plazma örnekleri ile nativ muayene, modifiye knott metodu ve serolojik muayeneler yapıldı. Sonuç olarak Dirofilaria immitis'in prevalansı Erzincan yöresinde yaşayan köpeklerde %12.0 olarak tespit edildi. 25
Özet (Çeviri)
SUMMARY Köse K, Studies on the prevalance of the Dirofilaria immitis in dog living in the region of Erzincan, University of Yuzuncu Yıl Health Sciences Institute MSc Thesis in Department of Internal Medicine, Van, 2005. This study was performed to determine the prevalance of Dirofilaria immitis in street dogs living in the region of Erzincan. Although Dirofilaria immitis cause infection generally in canidea, it rarely cause infection in cats and man. In this study, a hundred dogs aged between 1-8 years old were used. Out of this 100 animals 62 were female and 38 were male. The experiment performed between January and September 2004. Heart rate, respiration rate, rectal temperature, race, age and sex of the animals were recorded. General health conditions were also determined. Dogs having lack of health problem did not received any medication. Then one ml of blood samples containing anticoagulant and 5 ml blood without anticoagulant for serum samples were collected from v. cephalica antebrachi. Blood sampling was done between 16:00 - 19:00 th hours in a day. The blood samples were centrifugated and plasma or serum samples were obtained. In this samples native examination, modified knott method and serology were used to investigate the prevalance of the Dirofilaria immitis. As a result, the prevalance of the Dirofilaria immitis was found to be 12.0 %. 26