Kortikosteroidlerin efüzyonlu otitis mediadaki etkinliğinin timpanometri ve sitokinler kullanılarak araştırılması: Deneysel çalışma
Evaluation of effectiveness of corticosteroids in otitis media with effusion using tympanometry and cytokines: An experimental study
  1. Tez No: 164678
  2. Yazar: HÜSEYİN YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ UYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
8. ÖZET Efüzyonlu otitis media (F.OM). akut enfeksiyon semptom ve bulguları olmadan orta kulakta sıvı birikmesi olarak tanımlanır. Çocukluk çağında görülen işitme kayıplarının önemli bir nedenidir. Bu çalışmada. F.OM'nin tedavisinde, kortikosteroidlerin doza bağımlı etkinliği timpanometri ve sitokinler gibi objektif yöntemler kullanılarak araştırıldı. Ağırlıkları 300-350 gram (ort. 317.4±14.1) arasında değişen, 42 adet erkek rat kullanıldı. Östaki tüpü cerrahi olarak obstrükte edildi. Ffüzyonun oluşup oluşmadığı otomikroskopik muayene ve timpanometrik inceleme ile kontrol edildi. Efüzyon oluşan toplam 36 denek 12'şerli 3 eşit grup oluşturmak üzere randomize olarak dağıtıldı. Birinci gruptakilere tedavi verilmedi. İkinci gruptakilere 0.5 mg/kg/gün, üçüncü gruptakilere 1 mg/kg/gün steroid tedavisi postoperatif 20. günden sonra 10 gün süreyle verildi. Postoperatif 30. günde denekler sakrifıye edildi ve bulla içindeki mayi aspire edildi. Postoperatif 14. günde efiizyonun oluştuğu ve postoperatif 30. günde, kontrol grubunda efüzyonun devam ettiği, tedavi verilen gruplarda iyileşmenin olduğu otomikroskopik muayene ve timpanometrik ölçümlerle gösterildi. Orta kulak efüzyonlarındaki İL- 1 P ve TNF-a düzeylerinin steroid verilen gruplarda kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük olduğu (p0.05) görüldü. Sonuç olarak, EOM tedavisinde steroidler yararlıdır ve IL-lp ve TNF-a seviyelerini anlamlı derecede düşürmektedir. Steroidin 0.5 mg/kg dozu 1 mg/kg dozu kadar tedavide etkilidir. Kortikosteroidlerin yan etkileri de göz önüne alınarak tedavide düşük doz steroid kullanılabilir. 49
Özet (Çeviri)
10.SUMMARY EVALUATION OF EFFECTIVENESS OF CORTICOSTEROIDS İN OTITIS MEMA WITH EFFİİS1ON USING TYMPANOMETRY AN D CYTOKINES: AN EXPERIMENTAL STUDY Otitis media with clTusion (OMR) is defineci as îhe presence of fluid in the midclle ear vvithoııt any symptoms ör signs of acute intectîon. OM1Î is öne of thc signîficani causcs of heanng foss m ehühood. !n îhe preseni sîudy, döşe relafed ei feetiveness oi eoriieoslerüıds in îhe managenıenl oi OMu vvas mvesHgaied by usîng ohjeciive lechnkfues sııch as tympanometry and cytokines. Forty-two malc rats, whosc wcights wcre rangcd 300 to 350 gr. (thc ıncan wcight: 3 i7,4+14. i gr) were examined m îhe preseni study, The Busîaehior! îuhe was ohsîrııcted surgicaliy. Whcthcr cffusion wa.s occurrcd was controlled by boîh otomicroscopical examiîîaî:on and tympanomelry, fhe 36 subjects, vvhieh were occorred effusioıı, \verc raııdomizely divided ınto tlıree eqıuıi groups a.s each group consssted of 12 suhjecfs, Subjecîs of Oroup I as a control were not administered any treatment during 30 days. Corticosteroid, 0.5 mg/kg/day. was administered on suhjects of group II yvhile corticosteroid, l mg/kg/day, was administered on subjccts of group İİI during 10 days, heginning at the postoperalive 20'1' day. Âil subjects vvere sacniîced on posloperalive 30'' day and the effusion vvas aspirafed nı îhe bulla. The effusion was occurrcd on the postoperative 14'T day, aııd it maintained on the 30* day in thc control grcrap. it vvas demonstratcd by otomicroscopical examinalion and. tynıpa.nomefry thal the gtoups, aûrninısiered sleroids, vvere ınıprovenıent. There was a sigııdieant ddlerenee beiween groops admiuistered steroids and coııtro! group lor hoth IL-lp and TNF~a (p0,05). 50 8. ÖZET Efüzyonlu otitis media (F.OM). akut enfeksiyon semptom ve bulguları olmadan orta kulakta sıvı birikmesi olarak tanımlanır. Çocukluk çağında görülen işitme kayıplarının önemli bir nedenidir. Bu çalışmada. F.OM'nin tedavisinde, kortikosteroidlerin doza bağımlı etkinliği timpanometri ve sitokinler gibi objektif yöntemler kullanılarak araştırıldı. Ağırlıkları 300-350 gram (ort. 317.4±14.1) arasında değişen, 42 adet erkek rat kullanıldı. Östaki tüpü cerrahi olarak obstrükte edildi. Ffüzyonun oluşup oluşmadığı otomikroskopik muayene ve timpanometrik inceleme ile kontrol edildi. Efüzyon oluşan toplam 36 denek 12'şerli 3 eşit grup oluşturmak üzere randomize olarak dağıtıldı. Birinci gruptakilere tedavi verilmedi. İkinci gruptakilere 0.5 mg/kg/gün, üçüncü gruptakilere 1 mg/kg/gün steroid tedavisi postoperatif 20. günden sonra 10 gün süreyle verildi. Postoperatif 30. günde denekler sakrifıye edildi ve bulla içindeki mayi aspire edildi. Postoperatif 14. günde efiizyonun oluştuğu ve postoperatif 30. günde, kontrol grubunda efüzyonun devam ettiği, tedavi verilen gruplarda iyileşmenin olduğu otomikroskopik muayene ve timpanometrik ölçümlerle gösterildi. Orta kulak efüzyonlarındaki İL- 1 P ve TNF-a düzeylerinin steroid verilen gruplarda kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşük olduğu (p0.05) görüldü. Sonuç olarak, EOM tedavisinde steroidler yararlıdır ve IL-lp ve TNF-a seviyelerini anlamlı derecede düşürmektedir. Steroidin 0.5 mg/kg dozu 1 mg/kg dozu kadar tedavide etkilidir. Kortikosteroidlerin yan etkileri de göz önüne alınarak tedavide düşük doz steroid kullanılabilir. 49in condusıoii, our resulls suppoıiecl Ihııl slcroids are usefui (b r management of OMli aad llıcy sıgtıificanily decrease höt h 11,-1 (î and TNF-a. in thc managemcnt of OM F,. 0,5 mg/kg steroki döşe is eiîeciivc tıs l ıng/kg stcroid döşe. When consiclering adversc rcaction of corîîcosîeroîds. lovv döşe corticosieroid aın be ııscfu! lor nıedîca! îrcafıııcnt ofOıVlH, 5i