Piterjium ve risk faktörleri
- Tez No: 164679
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
6. ÖZET Piterjium etiyolojisi hakkındaki tartışmalar günümüzde de devam etmektedir. Hastalık hakkında yeterli bir bilgi günümüzde de mevcut değildir ve bilmece halini korumaktadır. Piterjium ile ilgili en çok tartışılan konular ise sebepleri ve tedavisidir. Bu çalışmada piterjiumun oluşmasındaki yaş, cinsiyet, aile hikayesi, iris rengi, tıbbi veya güneş gözlüğü kullanımı, sigara içme alışkanlığı, eğitim seviyesi, uzun süreli güneş ışığına maruziyet ve çalışma ortamı gibi risk faktörleri araştırılmıştır. Primer piterjium tanısı almış 110 olgu çalışma kapsamına alındı. Piterjium olguları 110 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Primer piterjium bulunan olgularda aile hikayesinin olması, açık renkte iris rengine sahip olma, tıbbi veya güneş gözlüğü kullanımı, en az 10 yıllık sürede güneş ışığına maruziyet ve dış ortamda çalışma kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p0.05). Bu çalışmada devam eden güneş ışığına maruziyet ile piterjium arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki yok iken, en az 10 yıllık sürede güneş ışığına maruziyet ile piterjium arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardı. Bu sonuç bize güneş ışığına maruziyetin birikmiş etkisini düşündürür. Bu çalışmanın sonuçlan genetik materyal için mutajen olan güneş ışığına uzun süreli maruziyetin ve genetik yatkınlığın piterjium oluşumuna katkıda bulunduğunu göstermektedir. 52
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The aetiology of pterygium still being debated. Even today, there is no sufficient information about the disease and it remains as a mystery. The most controversial points about this disease are the causative factors and the treatment. In this study, the risk factors which may play a role in the development of pterygium, such as age, sex, family history, iris color, wearing medical glasses or sunglasses, smoking habit, level of education, being exposed to sunlight for long periods, working conditions in the occurance of pterygium have been studied. 110 cases diagnosed as primary pterygium have been included into the study. Pterygium cases have been compared with the control group composed of 110 healthy individuals. In the pterygia group, positive family history, having light colored iris, wearing medical glasses or sunglasses, being exposed to sunlight at least for 10-years- period, and working outside, have been found significantly higher than the control group (p0.05). In this study, the relation between pterygium and at least 10 years exposure to sunlight was found to be statistically significant whereas the relation between continuous exposure to sunlight and pterygium was not statistically significant. This result suggests us the additive effect of sunlight exposure. The results of this study show us that the long term sunlight exposure which has mutagenic effect on the genetic material and genetic tendency have effect on pterygium formation. 53