Hepatit B'nin kronikleşmesinde paraoksonaz ve arilesteraz aktivitelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of paraoxonase and arylesterase activity in chronicity of Hepatitis B infection
- Tez No: 247928
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜDA TEKİN KORUK, PROF. DR. NURTEN AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Bakteriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Kronik hepatit B enfeksiyonunun farklı formları ve sağlıklı erişkinlerde paraoksonaz ve arilesteraz aktivitelerinin ölçülerek hastalığın takibinde kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi amaçlandı.Materyal ve Metod: Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Polikliniğine Ocak 2009- Haziran 2009 tarihleri arasında başvuran 15-65 yaşlarındaki hepatit B taşıyıcısı 40 hasta ve kronik aktif hepatit B tanısı alan 40 hasta, ayrıca kontrol grubu olarak 40 sağlıklı erişkin bu çalışmaya katıldı. Etik kurul onayı alınarak hasta ve sağlıklı grubun serumlarında paraoksonaz ve arilesteraz aktiviteleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: Our purpose was to evaluate the paraoxonase and arylesterase enzymatic activity in following Hepatitis B patients in different stages . Tests are measured in both chronic hepatitis B patients and healthy subjects.Material and Method: Subjects admitted to Harran Üniversity Medical Faculty Infectious Diseases Department outpatient clinic between 18-65 years of age are included in the study. Of the 80 patients 40 were Hepatitis B carrier and remaining 40 were chronic hepatitis B patients. Control group were 40 healthy subjects. After ethical committee approval serum samples of 120 subjects were analysed for paraoxonase and arylesterase enzymatic activity. SPSS for windows 11.5. is used for statistical analyses.Results: Paraoxonase and arylesterase activity were lower in chronic hepatitis B subjects than inactive HBV patients.