İdiopatik fetal büyüme sınırlılığı ile komplike gebeliklerde mikroalbuminüri düzeyinin araştırılması
- Tez No: 164704
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TUNCAY NAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Düşük doğum ağırlığı (0.05). Çalışmada aynı zamanda mikroalbüminüri düzeyleri ile yenidoğan ağırlıkları ile olgu ve kontrol gruplarında ayrı ayrı olarak ilişkisi logaritmik regresyon eğrisi ile 46gösterildi. Her grupta mikroalbüminüri ile yenidoğan ağırlıkları ile anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0.05). Sonuç olarak FGR etiyopatogenezinden yetersiz trofoblastik invazyonun değişik mekanizmaların sorumlu olabileceği nedeniyle daha geniş ve kapsamlı araştırmalara gereksinim vardır. 47
Özet (Çeviri)
SUMMARY Individuals who are small at birth are at increased risk of ischemic heart disease and metabolic diseases in their future life. If possible, for clinical and economical point of view, prevention of FGR and low birth weight is crucial. The first step of prevention is the understanding the etiology. To understand the etiology of endothelial dysfunction and the results of poor trophoblastic invasion, 88 pregnant women were recruited in this study at Gazi University Hospital Obstetrics and Gynecology Department during October 2002- July 2004. The patients were divided into two groups. These groups were idiopathic FGR group (n=38) and control group (n=50). Twenty four hour urine specimen were collected to evaluate the microalbuminuria levels of FGR and control groups. Microalbuminuria levels were both compared between FGR and control groups. In addition to that, the perinatal outcomes are also correlated with the rmcrodburninuria levels both in the study and the control group. At the end of the study there was no statistical significance between FGR and control groups microalbuminuria during antenatal period (p>0.05). Levels of microalbuminuria and birth weight of neonates were demonstrated with linear regression graphics. There were also no statistically significant relationship between microalbuminuria and birth weights (p>0.05). As a result, different mechanisms might have been responsible for etiology of FGR, further studies and investigations will be necessary. 48