Adana ili 10-17 yaş grubu basketbolcularının takım başarılarına etkisinde yönetim biçimlerinin rolü
Effect of club management on the team performance between 10-17 ages basketball players in Adana
- Tez No: 164731
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DİLEK BOSTAN BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Adana İli 10-17 Yaş Gurubu Basketbolcularınm Takım Başarılarına Etkisinde Yönetim Biçimlerinin Rolü Bu çalışmada Türkiye'nin Adana İli'nde 2000-2004 basketbol sezonları arasında müsabakalara katılan basketbol kulüplerinin, takım performanslarına yönetim faktörünün etkisi araştırılmıştır. Çalışmadaki veriler; toplam 15 basketbol kulüp yöneticisi, 39 basketbol antrenörü ve 674 basketbolcu üzerinde uygulanan anket çalışması ile literatür tarama yöntemleri ile elde edilmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında yönetim modelleri üzerine yazılmış literatür örneklerinden bilgiler toplanmıştır ve geçmişten günümüze kadar olan dönemde kullanılmış yönetim yaklaşımları belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci aşamasında ise Adana ilinde aktif basketbol kulüplerinin sezon performanslarını ve yönetim biçimlerini belirlemek amacıyla anket çalışması ile veriler toplanmıştır. Elde edilen verilerin ardından, Adana ilindeki kulüplerin uyguladığı yönetim uygulamaları ile 2000-2004 sezonları içerisinde elde ettikleri dereceler karşılaştırılmıştır ve bu yönetim uygulamalarının takım performanslarına etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma sonucunda Adana'daki basketbol takımlarının genelinde yönetim unsurunun yeterince aktif olmadığı ve bununda takım performansına olumsuz etki yaptığı belirlenmiştir. Anahtar sözcükler : Yönetim Tarzı, Basketbol, Takım Başarısı vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Effect of Club Managament on the Team Performance Between 10-17 Ages Basketball Players in Adana This research was conducted to investigate the effect of management factor on the team performance who had joined the basketball contest between the seasons of 2000-2004 in Adana. The data of the research was collected by the survey which was applied on total of 15 basketball clup managers, 39 basketball trainers and 674 basketball players. Also the secondary data was collected by the written documents. At first, literature review was done about management models from past to today. As a second step data was collected about season performance of Adana's basketball teams and their club managament activity via survey. Finally club managament activity of Adana's basketball teams and their success in the season of 2000-2004 was compared and effect of club management on the team performance was determined. As a result, this research showed that there wasn't enough management support on the basketball teams of the Adana. This weak support had a negative effect on the team performance. Key Words : Managament Style, Basketball, Team Performance Vlll