Nonalkolik yağlı karaciğer hastalığında insülin direnci ve trigliserid/glukoz indekslerinin önemi ve değerlendirilmesi
The importance and evaluation of insulin resistance and trigliseride/glucose index in nonalcholic fatty liver disease
  1. Tez No: 618811
  2. Yazar: MELDA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN AHBAB
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş-Amaç: İnsülin direnci, Non Alkolik Yağlı Karaciğer Hastalığı (NAYKH) için önemli risk faktörlerinden biridir ve Homeostazis Model Assesment-İnsulin Resistance (HOMA-IR) insülin direncini göstermede kullandığımız bir belirteçtir. Trigliserid/Glukoz indeksi (TgG indeksi) ise NAYKH'ı öngördürmede HOMA-IR kadar önemli, basit, kullanılabilir bir parametredir. Bu çalışmamızda HOMA-IR ve TgG indeksinin NAYKH öngördürmedeki değerini belirlemeyi amaçladık. Metod: Çalışmaya Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği'ne 2017-2018 yılları arasında başvuran ve herhangi bir nedenle Batın Ultrasonografisi (USG) çektirilmiş 986 hasta retrospektif incelenerek alındı. Tüm vakalar NAYKH tanısı konulmadan önce diğer olası karaciğer hastalıklarını dışlamak amacıyla klinik ve laboratuvar yönünden değerlendirildi. Hastalara iki farklı gruplandırma yapıldı. Birincisi NAYKH olan ve olmayan grup; ikincisi kontrol, prediyabetik ve Tip 2 diyabetik grup olarak belirlendi. HOMA-IR değeri [Açlık İnsulin (U/mL) × Açlık Glukozu (mmol/L)]/ 22.5 formülü ile; TgG indeksi ise Logaritma [Açlık Trigliserid Düzeyi (mg/dL) x Açlık Glukozu (mg/dL)/ 2] formülü ile hesaplandı. Grupları karşılaştırmak için normal dağılıma göre sayısal veriler Student t test veya Mann Withney u testi kullanılarak değerlendirildi. Univariate analizlerde sonlanım noktasına göre fark saptanan değişkenlerin (TgG indeksi, HOMA-IR, yaş, ürik asit, ALT, HDL, LDL, diyabet varlığı) NAYKH gelişimi üzerine etkisini belirlemek için lojistik regresyon yapıldı.
Özet (Çeviri)
Background: İnsulin resistance is one of the most important risk factors for non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD). Meanwhile, Homeostazis Model Assesment-İnsulin Resistance (HOMA-IR) is a marker we use to show insulin resistance. In this regard, Triglyceride/Glucose İndex (TgG İndex) is as important as a simple usable parameter of HOMA-IR value in foreseeing NAFLD. In this study, we aimed to determine the value of HOMA-IR and TgG index in predicting NAFLD. Methods: The participants of this study are 986 patients who consulted to Clinic of Internal Diseases and had ultrasonography scan for any reason in İstanbul Haseki Training and Research Hospital between the years of 2017 and 2018 and in this regard, they were researched retrospectively. All medical cases here were investigated in terms of all clinic and laboratory aspects in order to exclude other possible liver-related diseases before they were diagnosed with NAFLD. The patients were categorized in two different groups, first group was the one, which included the patients who had NAFLD and the patients who did not have it. As for the second group, it was the control group, which was constituted by prediyabetic patients and the patients who had type-2 diyabetes. The value of HOMA-IR was calculated with the formula of [Fasting İnsulin (U/mL) × Fasting Glucose (mmol/L)]/ 22.5, whereas TgG İndex was computed by Logarithm formula, which is [Fasting Triglyceride (mg/dL) x Fasting Glucose (mg/dL)/2]. In order to compare groups, numeric data based on normal distribution was evaluated by means of Student T-Test and Mann Whitney U-Test. With the aim of determining the effect of variables, who had differences depending on their endpoints in univariate analyses, on the development of NAFLD, Logistic Regression Analysis was conducted (independent variables were TgG index, HOMA-IR, age, uric acid, ALT, HDL, LDL, presence of diyabet ).