Tavşan izole mide fundusunda kolinerjik aşırım üzerine nikotinin etkisi: Serbest oksijen radikallerinin rolü
The effect of nicotine on the cholinergic transmission in the rabbit isolated gastric fundus: A role for free oxygen radicals
  1. Tez No: 164743
  2. Yazar: SEVİL ÖZGER İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YUSUF SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
-65- OZET Özger İlhan S., Tavşan İzole Mide Fundusunda Kolinerjik Aşırım Üzerine Nikotinin Etkisi: Serbest Oksijen Radikallerinin Rolü. Gazi Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Farmakoloji Anabilim Dalı, Doktora Tezi, Ankara, 2005. Nikotin tütünden (Nicotina Tabacum) bitkisinin yapraklarından elde edilen bir alkoloiddir. Nikotinin nöronal nAChR'lerini etkileyerek nörotransmitter salıverilmesini arttırdığı bilinmektedir. Bu etkinin altında yatan mekanizmalar tam olarak açıklanamamıştır. Fare vas deferensinde nikotin, elektriksel alan uyarısına bağlı nörojenik kasılmaların gücünde geçici bir artışa neden olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada nikotinin (10-6-10-4 M) tavşan mide fundusu düz kasında elektriksel alan uyarısının oluşturduğu nörojenik kasılmaları geçici olarak arttırdı. EAU ile oluşan kontraksiyonlar bupivakain ile azaltıldı, atropin ile ortadan kalktı ve neostigmin uyarılan arttırdı. Nikotinik asetilkolin reseptör blokörü hekzametonyum nikotinin EAU üzerindeki etkilerini inhibe etti, L-NAME, indometazin, kafein, ryanodin ise etkilemedi. Kadmiyum sülfat nikotinin bu etkini azaltırken, lityum klorür arttırdı. Hidrojen peroksit yüksek konsantrasyonda nikotine ait kasılma cevaplarını artırırken, 50ÖÜ/ml katalaz, nikotinin İO^M konsantrasyonunda gözlenen etkilerini azaltırken, 3xlO"5M konsantrasyondaki etkilerini arttırdı. Bu bulgular tavşan mide fundusu düz kasında nikotinin bu etkisinin kolinerjik aşırım üzerinden gerçekleştiğini ve bu kolinerjik aşırım üzerinden oluşan etkide; siklooksijenaz ürünlerinin ve nitrik oksidin etkisinin olmadığım buna karşılık yüksek konsantrasyonlarda hidrojen peroksit cevabı arttırırken, katalazın konsantrasyona bağımlı arttırıcı veya azaltıcı etkilerinin olması serbest oksijen radikallerinin bu mekanizmaya katkıda bulunduğunu göstermektedir. Bu sonuçlar nikotin ile yapılacak diğer alanlardaki çalışmalar için yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
-66- SUMMARY Özger ilhan S.,The Effect Of Nicotine On The Cholinergic Transmission In The Rabbit Isolated Gastric Fundus: A Role Of Free Oxygen Radicals., Gazi University Health Sciences Institute Department Of Pharmacology, PhD Thesis In Pharmacology, Ankara, 2005. Nicotine is an alkaloid derived from the plant Nicotina tobacum. It's known that nicotine affects neuronal nicotinic acetylcholine receptors and enhances neurotransmitter release. The mechanism underlying this effect has not been fully determined yet. It was previously shown that nicotine transiently increases the force of neurogenic contraction induced by electrical field stimulation (EFS) in mouse vas deferens. In our study, nicotine (10-6-10-4 M) transiently increased neurogenic contraction induced by EFS in the rabbit isolated gastric fundus. EFS-induced contractions were partly inhibited by bupivacain, completely blocked by atropine and enhanced by neostigmine. Hexamethonium, a neuronal acetylcholine receptors blocker, inhibited the contractile response to nicotine on EFS. This effect was not influenced by L- NAME, indomethasine, caffein and ryanodine although it was reduced by cadmium sulphate and enhanced by lithium chlorid. In this study, we demostrated the effect of nicotine on the cholinergic transmission in the rabbit isolated gastric fundus. Hydrogen peroxide enhanced the contractile response of high concentrations of nicotine. Catalase (500U/ml ), reduced the effect of 10-4M nicotine and enhanced the effect of 3xl0-5M nicotine. These findings showed that; in rabbit gastric fundus smooth muscle, the effect of nicotine came through cholinergic transmission and postsnaptic seconder messengers are involved in this mechanism. We think that these results, can be a guide for the future studies in other fields.