Behçet hastalarında serum interlökin-8, kalsitonin geni ile ilişkili peptid ve substans-P düzeylerinin hastalık aktivitesi ve sistem tutulumları ile ilşkisi
The relation of serum interleukin-8, calcitonin gene related peptide and substance-P levels with disease activity and system involvements in Behçet's patients
  1. Tez No: 164793
  2. Yazar: TUBA AKI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YELDA KARINCAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
VII. ÖZET BEHÇET HASTALARINDA SERUM İNTERLÖKİN 8, KALSİTONİN GENİ İLE İLİŞKİLİ PEPTİD VE SUBSTANS-P DÜZEYLERİNİN HASTALIK AKTİVİTESİ VE SİSTEM TUTULUMLARI İLE İLİŞKİSİ. BH rekürren oral ülserasyon, rekürren genital ülserasyon ve deri lezyonları ile karakterize, bir çok organı etkileyebilen, sistemik inflaraatuar bir hastalıktır. Altta yatan patofızyolojik olaylar tam olarak tanımlanmış olmamasına rağmen BH'ndaki ana patofizyolojik değişiklik vaskülittir. SP ve CGRP bir çok kutanöz hastalıkta ve inflamasyonda rol oynayan nöropeptidlerdir. Vaskülit patogenezinde SP ve CGRP'nin rolünü açıklayan herhangi bir kanıt yoktur. Bununla birlikte nöropeptidlerin mikrovasküler endotel ve/veya immün sistem üzerine olan etkileri bu peptidlerin vaskülitik inflamatuvar olaylarda rol alabileceğini düşündürmektedir. Bu çalışmanın amacı BH'nda IL-8, SP ve CGRP düzeylerini belirlemek ve bu peptidlerin hastalık aktivasyonu ve sistem tutulumu ile ilişkilerini araştırmaktır. Çalışmaya 30 BH ile 30 kontrol alındı. Aynı Behçet Hastalarının aktif ve inaktif dönemleri tespit edildi, sistem tutulumu olan hastalar kaydedildi. BH'nın aktif ve inaktif dönemlerinde ve kontrol grubundan kan örnekleri alındı. Serum IL-8, SP ve CGRP düzeyleri MICRO ELISA yöntemi ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY THE RELATION OF SERUM INTERLEUKIN-8, CALCITONIN GENE RELATED PEPTIDE AND SUBSTANCE-P LEVELS WITH DISEASE ACTIVITY AND SYSTEM INVOLVEMENTS IN BEHCET'S PATIENTS Behcet's disease (BD) is a systemic inflammatory disease that can affect many organs and that is characterized by oral ulceration, recurrent genital ulceration and skin lesions. Although the underlying pathophysiological events have not been fully defined, the main pathophysiologic changes in BD is vasculitis. Substance P (SP) and calcitonin gene related peptide (CGRP) are neuropeptides that have a part in several cutaneous diseases and inflammations. There is no evidence showing the role of SP and CGRP in the pathogenesis of vasculitis. However, the effects of neuropeptides on microvascular endothelium and /or immune system suggest that these peptides might be playing a role in vasculitic inflammatory events. The present study aims at determining IL-8, SP and CGRP levels in BD and to explore the relations of these peptides with BD activation and system involvement. The study included 30 BD patients and 30 control individuals. Active (ABD) and inactive (IBD) periods of BD patients were established and patients with systemic involvement were registered. Blood samples were collected from BD patients in ABD and 40İBD periods and from the controls. Serum IL-8, SP and CGRP levels were determined by MICRO ELISA method.