Preterm ve term yenidoğanlarda aurikula büyümesinin antropometrik değerlendirilmesi
  1. Tez No: 164794
  2. Yazar: YÜKSEL TOPLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. TAYYAR KALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Yirmisekiz-42 haftalık sağlıklı bebeklerde cinsiyet ayırımı gözönünde tutularak aurikulanın antropometrik gelişiminin ve dinamik kulak büyümesinin açığa çıkarılması, böylece bu konuda sağlıklı preterm ve term yenidoğanda veri tabanı oluşturmaktır. Gereç ve Yöntem: Gruplar, cinsiyet farkı gözönünde tutularak her bir gestasyonal haftada 20'şer ölçümden oluşacak şekilde oluşturuldu. Böylece toplam grup sayısı 40, ölçüm yapılan toplam olgu sayısı 600 ve kaydedilen toplam ölçüm ve gözlem sayısı ise 4800 oldu. Bulgular: Aynı gestasyonal haftadaki kız ve erkeklerin kulak uzunluklarının (superaurale-subaurale arası ölçüm) (A) ortalama sayısal değerleri göz önüne alınarak yapılan istatistiksel karşılaştırmada; her iki cinsin gestasyonal haftaya göre kulak uzunlukları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı saptandı. Tragus ile heliks arası ölçümlerin (B) ortalama sayısal değerlerinin karşılaştırmasında ise 36. gestasyonal hafta hariç, her iki cins arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı görüldü. Tragus ile antiheliks arası ölçümlerin (C) ortalama sayısal değerlerinin karşılaştırmasında ise 42. gestasyonal hafta hariç, her iki cins arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı görüldü. Konkal derinlik ölçümlerinin (D) ortalama sayısal değerlerinin karşılaştırmasında ise, 40. gestasyonal hafta hariç her iki cins arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı görüldü. Superaural bölgede heliks ile mastoid arası yükseklik ölçümlerin (E) ortalama sayısal değerlerinin karşılaştırmasında ise, 30, 38, 40, 41 ve 42. gestasyonal haftalar hariç, her iki cins arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı görüldü. Tragal seviyede heliks ile mastoid arası yükseklik ölçümlerinin (F) ortalama sayısal değerlerinin karşılaştırmasında ise, 40. gestasyonal hafta hariç her iki cins arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı görüldü. Erkeklerde superaurale-subaurale arasındaki (A) ölçümlerde, 28. gestasyonal haftaya göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık 35. gestasyonal haftadan itibaren başlamaktadır. Tragus-heliks arasındaki (B) ölçümlerde ve tragus-antiheliks arasındaki (C) ölçümlerde, 28-42 gestasyonal haftalar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir büyüme olmamaktadır. Konkal derinlik (D) ölçümlerinde, 28. gestasyonal haftaya göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık 32. gestasyonal haftadan itibaren başlamaktadır. Superaural bölgede heliks ile mastoid arası yükseklik (E) ölçümlerinde, 28. gestasyonal haftaya göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık 41. gestasyonal haftadan itibaren başlamaktadır. Tragal seviyede heliks ile mastoid arası yükseklik (F) ölçümlerinde, 28. gestasyonal haftaya göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık, konkal derinlik ölçümünde (D) olduğu gibi 32. gestasyonal haftadan itibaren başlamaktadır. Kızlarda ise; süperaurale-subaurale arasındaki (A) ölçümlerde, 28. gestasyonal haftaya göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık 41. gestasyonal haftadan itibaren başlamaktadır. Tragus-heliks arasındaki (B) ölçümlerde, 28. gestasyonal haftaya göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık 30. gestasyonal haftadan itibaren başlamaktadır. Tragus-antiheliks arasındaki (C) ölçümlerde, 28. gestasyonal haftaya göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık 32. gestasyonal haftadan itibaren başlamaktadır. Konkal derinlik (D) ölçümlerinde, 28. gestasyonal haftaya göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık 39. gestasyonal haftadan itibaren başlamaktadır. Superaural bölgede heliks ile mastoid arasındaki yükseklik (E) ölçümlerinde, 28. gestasyonal haftaya göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık 35. gestasyonal haftadan itibaren başlamaktadır. Tragal seviyede heliks ile mastoid arasındaki yükseklik (F) ölçümlerinde, 28. gestasyonal haftaya göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık, 33. gestasyonal haftadan itibaren başlamaktadır. Kepçe kulak sıklığı %8.16, lobül yapışıklığı varlığı ise ortalama % 27.4 oranında saptandı. Sonuç: Gestasyonal yaşa göre aurikularının normal antropometrik özelliklerinin bilinmesi, yenidoğanın takibinde, doğumsal veya gelişimsel malformasyonların tanınmasında ve tedavi planlanmasında oldukça önemlidir. Değişik etnik kökenli ve farklı sosyoekonomik düzeydeki insanların yaşadığı bölgelerde de benzer antropometrik çalışmaların yapılarak preterm ve termlerdeki normal ölçümlerin ortaya konulmasının ve böylece bir veri tabanının oluşturulmasının dünya tıbbına katkı sağlayacağı düşüncesindeyiz
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to reveal antropometric growth and dynamics of auricula in tha healthy newborns from the 28 to the 42 gestation weeks. Thus, it will be possible to compare congenital or developmental abnormalities of auricla with normal, standardized datas. Materials and methods: The groups were constituded of 20 newborns based on the sexuality for every gestation week. A total of 600 newborn, 4800 measurement and observation in 40 groups were performed in 24 hours of their birth. Results: When the average numerical value of the ear lenght (A) were compared between boys and girls who were in the same gestational age, no statistically differences were observed. The values of the width from the tragus to helix (B) in the 36th gestation week, the width from the tragus to antihelix (C) in the 42nd gestation week, the conchal depth (D) in the 40th gestation week, height from the helix to mastoid at superauraler leve (E)l in the 30th, 38th, 40th, 41st, and 42nd gestation weeks, and the height from the helix to mastoid at tragal level (F) in the 40th gestation week were statistically significant However, no statistically significant differences were found in other dimentions. The measurements in the boys group were shown significant statistical differences in the values of the ear lenght in the 35th gestation week, the conchal depth in the 32nd gestation week, the height from the helix to mastoid at superauraler level in 41st gestation week, the height from the helix to mastoid at tragal level in 32nd gestation week according to 28th gestation week. The value of the width from the tragus to helix and the value of the width from the tragus to antihelix have no statistical difference between 28th-42nd gestation weeks. In the girls, statistical significant differences were observed for the value of the ear lenght in the 41st, the width from the tragus to helix in the 30th, the width from the tragus to antihelix in the 32nd, the conchal depth in the 39th. the height from the helix to mastoid at superauraler level in the 35th, and the height from the helix to mastoid at tragal level in the 33th gestation week when comparing with 28th gestation week. The incidence of the prominent ear deformity and attached lobule was 8. 1 6 and 27.4%, respectively. Conclusions: The knowledge of the normal anthropometric features on the basis of gestational age are very important to follow-up newborn, prediction of birth or development malformations, and treatment plan. Similar anthropometric studies in the preterm and term newborns at different geografic and various socioeconomic areas should be performed to constitute data base of literature.