Çocuklarda göğüs ağrısının etyopatogenez yönünden değerlendirilmesi
- Tez No: 164865
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLENDAM KOÇAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Göğüs ağrısı çocukluk ve genç erişkin döneminde oldukça sık görülen bir yakınmadır. Erişkinlerdeki göğüs ağrısının kardiyovasküler hastalıklarla ve ani ölümle ilişkisi bilindiğinden çocuklardaki ağrıya aileler ve sağlık personeli en üst düzeyde önem vermektedir. İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Kardiyoloji Polikliniğine Mart 2004- Aralık 2004 tarihleri arasında göğüs ağrısı nedeniyle başvuran hastalar incelemeye alındı. Bilinen bir kalp hastalığı olup, birlikte göğüs ağrısı olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Çalışmamızda göğüs ağrısı etyolojisini araştırmak, göğüs ağrısına demografik ve sosyal parametrelerin etkisini incelemek ve üç ay sonra aldığımız geri bildirim ile etyolojik faktörlerin prognoza etkisi araştırmak amaçlanmıştır. Göğüs ağrısı yakınması ile başvuran olguların % 72'sinde organik veya psikojenik neden tespit edilmeyerek idiopatik kaynaklı kabul edilmiştir. Göğüs ağrısına neden olan organik etkenler araştırıldığında ilk sırayı % 11.2 oranı ile kardiyak kökenli göğüs ağrısının aldığı bunu %5.6 ile gastrointestinal kökenli ve % 2.4 ile kas-iskelet kökenli ağrıların izlediği görülmüştür. Psikojenik kökenli ağrılar ise % 8,8 oranda tespit edilmiştir. Ağrının devam süresi, lokalizasyonu, sıklık derecesi ve göğüs ağrısı ortaya çıkışı ile başvuru arasında geçen süre ile ilişkisi bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Ailede kalp hastalığı olan bir kişinin bulunması durumunda göğüs ağrısı ile başvuran olgunun semptomları kendine adapte ettiği düşünülmektedir. 65Laboratuvar araştırmaları, anamnez ve klinik muayene ile konulan tanılarını doğrulamak ve lezyonların ağırlığını saptamak açısından yararlı bulunmuştur. Olgularımıza genel olarak baktığımızda 6 aydan uzun süren tekrarlayıcı göğüs ağrısı bulunan olgularda ağrının psikojenik veya idiopatik olduğu düşünülmüştür. Özellikle bu gruptaki hasta ve ailelerinin önemli bir kalp hastalığı bulunmadığı konusunda ikna edilmeleri ile pek çok olguda göğüs ağrısının geçtiği gözlenmiştir. Hastalarımızın üç ay gibi kısa bir sürede göğüs ağrısı şikayetlerinin düzelmesi laboratuvar tetkiklerinin ayrıntılı yapılması nedeniyle olduğu düşünülmüştür. Bununla birlikte tekrarlayan göğüs ağrılarını yeniden değerlendirmek ve gözden kaçabilecek patolojilerin olabileceğini unutmamak gerekmektedir. 66
Özet (Çeviri)
SUMMARY Chest pain is a very frequently seen complain in both youngs and childs. Due to known relation of adulthood chest pain with sudden death and cardiovascular disease, both parents and health-care personals give very great importance to the childs chest pain. Between March 2004 to December 2004, patient with chest pain seen at inönü University Faculty of Medicine Cardiology Policlinic were examined. Patients who have known cardiac disease with chest pain were excluded. In this our study; to search etiology of chest pain, the influence of demografic and social parameters to chest pain and by the information collected during three months to resarch effects of etiologic factors to prognozis. Among %72 of patients complains with chest pain, there was no organic or psychogenic factors and they accepted as idiopatic in nature. % 8.8 of all patients chest pains were due to psychogenic factors. The distribution of organic chest pains based on etiology were % 1 1.2 of the cardiac, % 5.6 due to gastrointestinal and % 2.4 were due to musculoscletal factors. There was no istatistical differenses between the duration of pain, localization, frecuency and the time between begining of the pain and atendance time to clinics. In our opinions; the patients who have relatives with cardiac disease, may adapt or mimic their semptoms. 67To support diagnosis of patients in the lights of history and clinical examination and to assase the severity of disease; labaratuary investigations are helpful. In all study groups, patients complain with recurrent chest pain and pain lasting more than six months are accepted as psychogenic or idiopatics. Espesially, in these patients groups; whom both patients and parents are informed satisfactorly about nature and no relation with cardiac diseases, most of patients semptoms were disapered. In such a three months like a short time, the recovery of patients chest pain complains are thought to due to detail investigation of labaratuaries. In addition, the recurrent chest pains should be reavaluated and a posibility of a patological condition should not be forgotten. 68