Çocuklarda nedeni belli olmayan göğüs ağrısının D vitamini ve B12 vitamini düzeyleriyle ilişkisi
Association between idiopathic chest pain in children and serum levels of vitamin D and vitamin B12
- Tez No: 1009520
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇEM AKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
İdiopatik göğüs ağrısı, çocukluk ve adölesan dönemde sık karşılaşılan, çoğu zaman benign seyirli olmasına rağmen hasta ve ailelerde kaygıya yol açabilen önemli bir yakınmadır. Kardiyak kökenli olabileceği endişesiyle sık sağlık başvurularına neden olan bu durumun etiyolojisi tam olarak aydınlatılamamış olup, son yıllarda fonksiyonel mekanizmalar ve ağrı algısındaki değişiklikler üzerinde durulmaktadır. Bu çalışmada, idiopatik göğüs ağrısı olan çocuklarda serum 25-hidroksi vitamin D ve vitamin B12 düzeylerinin değerlendirilmesi ve bu düzeylerin sağlıklı çocuklarla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Nisan–Ekim 2025 tarihleri arasında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Polikliniği'ne göğüs ağrısı şikâyeti ile başvuran çocuklar değerlendirildi. Ayrıntılı klinik inceleme, elektrokardiyografi ve ekokardiyografi sonucunda organik bir neden saptanmayan 32 çocuk hasta çalışma grubunu oluştururken, benzer yaş ve cinsiyet dağılımına sahip 59 sağlıklı çocuk kontrol grubu olarak alındı. Tüm olgularda biyokimyasal incelemeler kapsamında serum 25-OH vitamin D ve vitamin B12 düzeyleri değerlendirildi. Hasta ve kontrol grupları arasında yaş, cinsiyet ve antropometrik ölçümler açısından anlamlı fark saptanmadı. Buna karşın idiopatik göğüs ağrısı olan çocuklarda hem 25-OH vitamin D hem de vitamin B12 düzeylerinin sağlıklı kontrollere göre anlamlı derecede düşük olduğu belirlendi. Hasta grubunda göğüs ağrısının en sık prekordiyal ve midsternal bölgede yerleşimli olduğu ve olguların büyük kısmında ağrının bir aydan uzun süredir devam ettiği saptandı. Elde edilen bulgular, idiopatik göğüs ağrısının vitamin eksiklikleri (özellikle D vitamini ve vitamin B12) ile ağrı algısındaki değişikliklerle ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Bu doğrultuda, organik bir neden saptanmayan çocuklarda vitamin D ve vitamin B12 düzeylerinin değerlendirilmesi tanısal sürece katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Idiopathic chest pain is a common complaint during childhood and adolescence and, although it usually follows a benign course, it may cause significant anxiety in patients and their families. Due to concerns about a possible cardiac origin, this condition frequently leads to repeated healthcare visits. Despite its high prevalence, the etiology of idiopathic chest pain has not been fully elucidated, and recent studies have focused on functional mechanisms and alterations in pain perception. The aim of this study was to evaluate serum 25-hydroxyvitamin D and vitamin B12 levels in children with idiopathic chest pain and to compare these levels with those of healthy controls. Children presenting with chest pain to the Pediatric Cardiology Outpatient Clinic of Zonguldak Bülent Ecevit University Faculty of Medicine Training and Research Hospital between April and October 2025 were evaluated. Following detailed clinical assessment, electrocardiography, and echocardiography, 32 children in whom no organic cause was identified were included in the study group. The control group consisted of 59 healthy children with similar age and sex distributions. Serum 25- hydroxyvitamin D and vitamin B12 levels were measured in all participants as part of the biochemical evaluation. No significant differences were observed between the patient and control groups with regard to age, sex, or anthropometric measurements. However, both serum 25- hydroxyvitamin D and vitamin B12 levels were found to be significantly lower in children with idiopathic chest pain compared with healthy controls. In the patient group, chest pain was most commonly localized to the precordial or midsternal region, and in the majority of cases, the duration of pain exceeded one month. These findings suggest that idiopathic chest pain in children may be associated with vitamin deficiencies, particularly vitamin D and vitamin B12, as well as alterations in pain perception. Accordingly, evaluation of vitamin D and vitamin B12 levels may contribute to the diagnostic approach in children presenting with chest pain in whom no organic cause is identified.