Ürolojik açık cerrahi girişimlerde postoperatif analjezi amacıyla hasta kontrollü epidural analjezi yöntemiyle farklı ropivakain dozlarının analjezik etkinliklerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 164877
  2. Yazar: ASLI İDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANIŞ ARIBOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Ürolojik Açık Cerrahi Girişimlerde Postoperatif Analjezi Amacıyla Hasta Kontrollü Epidural Analjezi Yöntemiyle Farklı Ropivakain Dozlarının Analjezik Etkinliklerinin Karşılaştırılması Çalışmamızda,ürolojik açık cerrahi olgularının postoperatif analjezi tedavisinde hasta kontrollü epidural analjezi (HKEA) yöntemiyle farklı Ropivakain dozlarının analjezik etkinliğim karşılaştırmalı olarak değerlendirmeyi planladık. Yerel etik kurul onayı alman ürolojik açık cerrahi girişim planlanan ASA I-II grubu 60 hasta çalışma kapsamına alındı. Rastgele 15 kişilik 4 gruba ayrılan hastaların postoperatif ağrı tedavisinde HKEA yöntemiyle I. gruba %0,2 Ropivakain 5 mi bazal infüzyon + 5 ml bolus doz 30 dk. kilitli kalma süresi, Il.gruba % 0,2 Ropivakain 2,5 mi bolus doz ve 10 dk. kilitli kalma süresi, III. gruba % 0,1 Ropivakain 5 mi bazal infüzyon + 5 ml bolus doz ve 30 dk. kilitli kalma süresi, IV. gruba % 0,1 Ropivakain 2,5 ml bolus doz ve 10 dk. kilitli kalma süresi uygulandı. Tüm gruplarda kalp atım hızı, sistolik ve diyastolik kan basınçları, periferik oksijen satürasyonu, öksürürken ve dinlenirken visuel analog skala (VAS) değerleri, motor blok varlığı ve derecesi, toplam analjezik tüketimi ve olası yan etkiler postoperatif 5., 15.,30.,45., dakikalar ve l.,2.,4.,8.,12.,24. saatlerde değerlendirildi. İstatistiksel analizde“ Statistical Package for Social Scienses (SPSS) for Windows 9.0”programı kullanıldı, p0,05). Tüm gruplarda 5. dakikada analjezik etki başlarken 1. saat sonunda yeterli analjezik etkinliğe ulaşılmaktaydı. 24.
Özet (Çeviri)
In the urolojic open surgical treatments, with the aim of post-operative analgesia, comparing the activates of the different doses of Ropivacaine with patient controlled analgesia method. In our study, we planned to evaluate analgesic actlivities of the different doses of Ropivacaine comparatively, using patient controlled epidural analgesia (PCEA) method in the post-operative analgesia treatment of urological open surgicel cases 60 patients in ASA I-II groups for whom the consent of local -ethic commitee was taken and for whom on urologic open surgical treatment was planned, were included for this study. Patients were divided randomly, into 4 groups including 15 people in each. In their post-operative treatment; to the I. group 0.2% Ropivacaine basic infusion + 5 ml bolus dose and 30 minutes for staying locked, to the II group 0.2% Ropivacaine 2.5 ml bolus dose and 10 minutes for staying locked, to the EI. group 0.1% Ropivacaine 5 ml basic infusion + 5 ml bolus dose 30 minutes for staying locked, to the IV group 0.1% Ropivacaine 2.5 ml bolus dose and 10 minutes for staying locked were practised using HKEA method. In all groups the speed of the palpilation of the heart, systolic and diastolic blood pressure, peripheric oxygen saturation, visual analog scale (VAS) valves when coughing and resting, the existence of motor block and its degree, total analgesic consumption and its probable side-effects were eveluated in the post-operative 5th, 15th, 30th, 45th minutes and 1st, 2nd, 4th, 8th, 12th, 24th hours.