Perkütan nefrolitotomi (PCNL) operasyonlarında sevofluran ve propofol anestezisinin karşılaştırılması
The Comparision of the effects of sevoflurane and propofol in percutaneus nephrolithotomy
  1. Tez No: 88224
  2. Yazar: ŞEBNEM ATICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANIŞ ARIBOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Böbrek taşlarının cerrahi tedavisinde kapalı girişimler giderek açık girişimlerin yerini almaktadır. Ancak pek çok üstünlüğü olmakta birlikte perkütan nefrolitotomi (PCNL) sırasında renal ve endokrin fonksiyonlarının etkilenebileceği ileri sürülmektedir. Bu çalışmada sevofluran ve propofolün PCNL sırasındaki hemodinamik ve hormonal değişiklikler üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı. Araştırmaya PCNL yapılacak 15-65 yaş arasında, ASA I ve II grubunda 42 hasta alındı. Olguların 21'inde anestezi idamesinde sevofluran (grup I), 21'inde de propofol (grup II) kullanıldı. Yaş, cins, ASA grubu, operasyon süreleri, uygulanan volüm, ve kullanılan irrigasyon sıvı miktarı açısından gruplar arasında fark yoktu.
Özet (Çeviri)
THE COMPARISON OF THE EFFECTS OF SEVOFLURANE AND PROPOFOL IN PERCUTANEUS NEPHROLITHOTOMY ABSTARCT Percutaneus interventions, instead of open surgery, are being commonly used in the surgical treatment of kidney stones. Although percutaneus nephrolithotomy (PCNL) has many advantages, disturbances in renal and endocrine functions are reported. The aim of this study was to compare the effects of sevoflurane and propofol on hemodynamic and hormonal changes during PCNL. A total of 42 patients who were hospitalized for PCNL procedure, aged between 15-65 and in ASA I-II groups were included in the study. Sevoflurane in group I (21 patients) and propofol in group II (21 patients) were used for maintenance of anesthesia. There was no difference in the mean age, gender, ASA group, duration of the procedure, the volume delivered to the patient, and the amount of the irrigation fluid between the two groups.