Sirozlu hastalarda serum ve asit sıvısında inflamatuvar belirleyiciler ve spontan bakteriyel peritonit ile ilişkisi
- Tez No: 164883
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT ALADAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET SİROZLU HASTALARDA SERUM VE ASİT SIVISINDA İNFLAMATUVAR BELİRLEYİCİLER VE SPONTAN BAKTERİYEL PERİTONİT İLE İLİŞKİSİ Sirozlu hastalar bağışıklık sistemlerinin yeterli çalışamaması ve karaciğer yetersizliğinin sonucu olarak infeksiyonlara eğilim gösterirler. Spontan bakteriyel peritonit hayatı tehtid eden, erken tam ve tedavisi ile sağ kalımı etkileyen durumlardan birisidir. Prokalsitonin son zamanlarda inflamasyonun yeni bir göstergesi olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada spontan bakteriyel peritonitin erken tanısı için inflamatuvar belirleyiciler ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Siroz tanısı daha önce karaciğer biyopsisi ve/veya klinik ve laboratuar bulguları ile konulan 27 erkek 13 kadından oluşan 40 hasta çalışmaya alındı. Hastalar SBP varlığına göre iki gruba ayrıldı. Tedaviye başlamadan önce hem serum hem de asit sıvısında IL-6, TNF-a ve PCT bakıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE RELATION BETWEEN INFLAMMATION MARKERS IN SERUM AND ASCITIC FLUIDS OF CIRRHOTIC PATIENTS WITH SPONTANEOUS BACTERIAL PERITONITIS Due to inadequate liver functions and insufficiency of autoimmune system the patients with liver cirrhosis indicates tendency to infections. Spontaneous bacterial peritonitis (SBP) is one of these life-threatening conditions which directly influence the survival of the patient if diagnosed and treated earlier. Procalcitonin (PCT) is a new molecule which defined as a new inflammation marker in the last decade. Here in this study we aimed to evaluate the value of PCT in diagnose of SBP regards of earlier treatment. Forty patients, 27 men and 13 women whose liver cirrhosis was diagnosed via liver biopsy and/or clinical and laboratory findings were enrolled into the study. Patients were classified into two groups according to the presentation of SBP. Interleukine 6 (IL-6), tumor necrosis factor alpha (TNF-6), and PCT were analyzed in both ascite fluid and serum, the samples were obtained before treatment.