Akut solunum yetersizliğinde BIPAP ve BIPAP+PSV solunum modları
- Tez No: 164882
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ENDER GEDİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
7. ÖZET Akut Solunum Yetersizliğinde BIPAP ve BIPAP + PSV Solunum Modları Amaç: BIPAP ve PSV solunum modları tek başına ya da beraber kullanılmasına rağmen, iki modun birlikte kullanılmasının klinik anlamı ve avantaj lan üzerine yeterli veri bulunmamaktadır (4). Bu çalışmada, akut solunum yetersizliğine sahip olgularda, BIPAP ve BIPAP + PSV solunum modlarının alveolar gaz değişimi ve hemodinami üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Akut solunum yetersizliğine sahip 50 erişkin olgu çalışmaya alındı. Olgular remifentanil-midazolam infüzyonu ile Ramsay sedasyon skoru 4 olacak şekilde sedatize edilerek, Drâger Evita 4 ventilator ile solutuldu. Solunum modu olarak ilk 6 saat BIPAP, sonraki 6 saat BIPAP + 10 cmH20 PSV uygulandı. Ventilator parametreleri; Pinsp < 30 cmH20, önek < 16/dk, I:E = 1: 2, Fi02< 0.6, PEEP = 5 cmH20, VT < 8 mL/kg, PaC02 35-50 ve Pa02 70-1 10 mmHg olacak şekilde ayarlandı. Veriler; yapay solunumun birinci saati (Tl), BIPAP (T2) ve BIPAP + PSV ventilasyonu sonunda kaydedildi (T3). 31Bulgular: Grupların; hemodinarnik verileri, Ppeak, MVtop, VTjnsp, VTeksP, havayolu rezistansı, kompliyansı, PaC02, SaÛ2 ve PaÛ2 değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY BIPAP and BIPAP + PSV Modes in Acute Respiratory Failure The aim of the study: BIPAP (biphasic positive airway pressure) and PSV (pressure support ventilation) modes are used alone or combined together. But there is no sufficient clinical data on significance or advantages of combined (hybrid; e.g. BIPAP+PSV ventilation). This study aimed to determine the effects of BIPAP on alveolar gas exchange and haemodynamics over BIPAP + PSV mode. Materials and methods: We studied 50 adult patients with acute respiratory failure. After full monitorization and sedation with remifentanil-midazolam (Ramsay sedation scale was 4), patients were ventilated with Drâger Evita 4 ventilator. Initially mechanical ventilation was performed with BIPAP mode for six hours. Subsequently, 10 cmH20 PSV was added on BIPAP ventilation for six hours. Ventilator parameters were adjusted as; Pinsp