Çocuklarda levobupivakain ile oluşturulan kaudal blok üzerine kaudal ve intravenöz klonidinin etkisi
The effect of caudal and intravenous clonidine addition to levobupivacaine on caudal block
  1. Tez No: 229601
  2. Yazar: SERİFE ÖCALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR AKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Kaudal anestezi yapılan çocuklarda levobupivakaine eklenen kaudal veintravenöz klonidinin postoperatif analjezi süresi, kalitesi ve stres hormonlarına etkisiniarastırmayı amaçladık.Hastalar ve Yöntem: Çalısmaya inguinal herni onarımı ve inmemis testisoperasyonu uygulanan 2-8 yas arası ASA I-II grubu 60 çocuk alındı. Hastalaracerrahiden 30 dakika önce 0,5 mg/kg oral midazolam ile premedikasyon ve damaryolutakılacak bölgeye emla krem uygulandı. Hastalara damaryolu açılarak hormon düzeyiiçin kan alındıktan sonra sevofluran-oksijen karısımı ile anestezi indüksiyonusaglanarak laringeal mask yerlestirildi. Hastalar rastgele olmak üzere 3 gruba ayrıldı.Lateral pozisyonda 22 gauge kaudal ignesi ile 1. Grup (n=20) için 0.75 ml/kgtotal volümde %0.25 levobupivakain + 5 ml intravenöz salin, II. Grup (n=20) için 0.75ml/kg total volümde %0.25 levobupivakain + 2 ?g/kg klonidin + 5 ml intravenöz salin,III. Grup (n=20) için 0.75 ml/kg total volümde %0.25 levobupivakain + 5 ml içindeintravenöz 2 ?g/kg klonidin uygulandı. Baslangıç, indüksyon sonrası, laringeal maskyerlestirilmesi sonrası ve insizyon sonrası, 1, 2, 3, 4, 5, 10, 15, 20, 25, 30, 45, 60. dksistolik arter basıncı, ortalama arter basıncı, diastolik arter basıncı, kalp atım hızı,periferik oksijen saturasyonu, end-tidal karbondioksit degerleri kaydedildi. Cerrahibitiminde hormon düzeyi ölçümü için kan alınarak genel anesteziye son verildi.Baslangıç, 30.dk ve 60. dk da kan sekeri ölçüldü. Hastalarda postoperatif agrı CH7PPS(Children and 7nfants Postoperative Pain Scale) Skalası, sedasyon Ramsey SedasyonSkalası, motor blok Modifiye Bromage Skalası ile degerlendirildi. Postoperatif 15., 30.,60., 120., 240., 360. dakikalarda sistolik, diastolik ve ortalama arter basıncı, kalp atımhızı, periferik oksijen saturasyonu degerleri kaydedildi.Bulgular: Çalısmaya alınan hastaların demografik özellikleri ve operasyonsüreleri bakımından gruplar arasında anlamlı fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to search the effectiveness of caudal andintravenous clonidine added to levobupivacaine for caudal blocks in childiren, withrespect postoperative analgesia duration, quality and efficacy to stres hormons.Patient and methods: We studied 60 childiren, 2-8 years old, ASA I-II,undergoing inguinal herniotomi and correction of undescended testis. Before 30 minutefrom the surgery 0,5 mg/kg oral midazolam was given for premedication and Emlacream was applied to vessel pathway. After taking blood for hormon levesmeasurements from intravenous pathway, general anaesthesia was induced bysevoflurane- oxygen mixture and laringeal mask. The children were randomyly dividedinto 3 groups. In lateral position, caudal anaeshesia was performed by wing a 22 gaugecaudal needle. Group I patients (n=20) received 0.75 ml/kg of 0.25% levobupivacaine +intravenous 5 ml of saline; Group II patients (n=20) received 0.75 ml/kg of 0.25%levobupivacaine + 2 ?g/kg of clonidine + intravenous 5 ml of saline; Group III patients(n=20) received 0.75 ml/kg of 0.25% levobupivacaine and intravenous 2 ?g/kg ofclonidine in 5 ml of saline. End-tidal CO2, oxygen saturation, heart rate, diastolicarterial pressure, systolic arterial pressure and mean arterial pressure values wererecorded before anesthesia, after induction, after laringeal mask performance and aftersurgical incision of 1, 2, 3, 4, 5, 10, 15, 20, 25, 30, 45, 60. minutes during the surgery.At the end of the surgery, by taking blood for hormon level measurements, generalanaesthesia was finished. Basaline, 30. minute and 60. minute blood glucose valueswere measured. Pain was assessed by CH7PPS (Childiren and 7nfants PostoperativePain Scale) , sedation was assessed by Ramsey Sedation Scale and motor block wasassessed by Modified Bromage Scale. During postoperative period 30, 60, 120, 240,360.