Metil 6-sübstitüe-3(2H)-piridazinon-2-il asetat türevlerinin sentezi ve analjezik ve antienflamatuvar aktivitelerinin tayin edilmesi
Synthesis of the methyl 6-substitued-3(2H)-pyridazinone-2-il acetate derivatives and determination of analgesic and anti-inflammatory activity
  1. Tez No: 164914
  2. Yazar: BİLGE BADIÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FETHİ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
6.ÖZET Bu çalışmada yan etkileri en aza indirgenmiş analjezik ve antienflamatuvar etkili bileşikler geliştirmek amacıyla bir seri metil 6-sübstitüe-3(2H)-piridazinon-2-il asetat (2) türevinin sentezi yapılmıştır. Bileşiklerin analjezik ve antienflamatuvar etkilerinin tayini için sırasıyla fenilbenzokinonun indüklediği kıvranma testi ve karageninin indüklediği pençe ödemi testi uygulanmıştır. Bileşiklerin yan etkileri mide mukozası üzerinde araştırılmıştır. Standart madde olarak kullanılan analjezik ve antienflamatuvar bileşikler (aspirin ve indometazin) ile kıyaslandıklarında ülser yapıcı etki göstermemişlerdir. Metil {6-[4-(2-fluorofeml)piperazinil-3(2H)-piridazinon-2-il}asetat (2e) fenil- bjenzokinonun indüklediği kıvranma testinde aspirinden daha aktif bulunmuştur. Metil{6-[4-(2- fuorofenil) piperazinil-3(2H)-piridazinon-2-il}asetat (2c) karageninin indüklediği pençe ödemi testinde indometazin kadar aktif bulunmuştur. Sübstitüentlerin antienflamatuvar aktivite üzerinde belirgin bir etkisi gözlenmiştir. Farmakolojik aktivite çalışmalarının sonuçlarına göre 3(2H)-piridazinon halkasının 6. konumundaki kimyasal grupların modifikasyonu analjezik ve antienflamatuvar aktiviteyi etkilemektedir. Yeni metil [6-sübstitüe-3(2H)-piridazinon-2-il] asetat (2) türevlerinin yapısı IR, H-NMR ve elemental analiz çalışmaları ile aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
117 7J SUMMARY In this study, we aimed to develop new analgesic compounds with reduced side effect; a series of memyl[6-substituted-3(2H)-pyridazinone-2-yl]acetates 2were synthesized and their aflalgesic and antiinflammatory effects were evaluated in the phenylbenzoquinone-induced writhing test (PBQ test) and carrageenan-induced paw edema method respectively. Side effects of the compounds were examined on gastric mucosa. None of the compounds showed gastric ulcerogenic effect compared with reference nonsteroidal antiinflammatory drugs (NSAIDs). Methyl {6-[4-(4-fluorophenyl)-l-piperazmyl]-3(2/H-pyridazinone-2-yl} acetate 2e was found to be more active than acetylsalicylic acid (ASA). Methyl {6-[4-(2-ethoxyphenyl)-l- p)iperazinyl]-3(2H)-pyridazinone-2-yl}acetate 2c has shown antiinflammatory activity comparable to the standard compound indometacin in the carrageenan-induced paw edema method. A significant dependence of the antiinflammatory effect on the substituents has been observed. The pharmacological study of these compounds confirms that modification of the chemical group at the 6 position of 3(2H)-pyridazinone system influences analgesic and anti- uiflammatory activities. The structures of these new methyl [6-substirated-3(H)-pyridazinon-2-yl] acetate (2) erivatives were elucidated by their IR, ıH-NMR spectra and elemental analysis.