N-aceytl-cystein'nin deneysel kafa travmasında beyin ödemi ve ikincil yaralanma üzerine olan etkileri
- Tez No: 164939
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ARİF ALADAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
VII - ÖZET Bu çalışmamızda kafa travması oluşturulan ratlara N-Acetyl-Cystein verilerek beyin ödemi üzerine olan etkilerini ve oksidatif stres üzerine etkili olan kanda insülin ve glukagon düzeylerinin araştırılması amaçlandırılmıştır. Ratlar kontrol, travma ve tedavi grubu şeklinde 3 gruba ayrılarak, travma ve tedavi grubundaki hayvanlar, alt gruplar şeklinde ayrılarak her bir alt grup sırasıyla 36., 72. saatler, ve 5-7-10. günlerde sakrifiye edilmiştir. Gruplardan alma örnekler histopatolojik ve biyokimyasal olarak değerlendirilmişlerdir. Travma ve tedavi grubundaki ratlara, kraniektomi yapıldıktan sonra travma modeli olarak yüksekten ağırlık düşürme yöntemi uygulanmış, çalışma gruplarının histopatolojik değerlendirilmesi travmatik lezyonun ortasından geçen kesitten alınan örnekten, bilgisayar ortamında ölçülmüştür. Histopatolojik değerlendirmede, tedavi grubundaki beyin ödemininin travma grubuna göre anlamlı derecede az olduğu, glukagon seviyesinin ise anlamlı derecede yüksek olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
VIII -SUMMARY In this study for the rat head trauma. N-Acetyl-cy stein inject to the cerebral edema and oxidatif stress effect on insulin and glukagon search for how many levels in the blood. Rats separated three divisions trauma, controls and treatment, trauma and treatment gruops animals separeted lower divisions. Lower divisions categories are 36, 72 and 5-7,10 days sacrified collected groups to examples analized cellular and biochemical parts. A compact cerebral injury has been performed via contusion weigh drop injury model. Exercise groups cellular analizing that traumatic lesion past through out of the middle analized that computer Cellular appreciatde to treatment group cerebrum edema is lower than to trauma group.bio chemical study in insulin and glukagon found high ranking for normal. In the end N-acetyl-cystein glutatione ranking effected to higher, after the head trauma onthe occasion of cerebral edema reduced thought about for this, and after trauma secondary injury effect reduce to hope potential drag Key Words : Head trauma, Cerebral edema, N-Acetyl-Cystein 23