Pediyatrik yaş grubunda preoperatif olarak karbonhidrat verilmesinin insülin direnci ve metabolik stres yanıt üzerine etkisi
  1. Tez No: 165009
  2. Yazar: NİLGÜN ALPAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AZİZE BEŞTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Preoperatif oral karbonhidrat verilmesi insülin direncini azaltarak metabolik stres yanıtı, insülin direncini (İD) azaltabilmekte ve/veya önleyebilmektedir. Çalışmamızda preoperatif oral karbonhidrat verilmesinin olası etkilerinin araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Etik onay ve ailelerinden izinleri alındıktan sonra ASA I-BL, 3-7 yaş grubunda, elektif adenotonsillektomi planlanan 40 olgu çalışmaya alındı. Rastgele iki gruba ayrılan olgulardan kontrol grubu (Grup K) operasyondan altı saat önce aç bırakılırken, karbonhidrat grubuna (Grup KH) operasyondan önceki gece yansı 400 mi ve anestezi indüksiyonundan 2 saat önce 200 mi olmak üzere preoperatif oral karbonhidrat solüsyonu verildi. Premedikasyon verilmeyen tüm olguların anestezi indüksiyonu ve idamesi %50 O2, %50 N2O içinde sevofluran ile sağlandı. Her iki gruptaki olguların operasyondan önceki gün, anestezi indüksiyonundan hemen önce, peroperatif 10. dk ve postoperatif 2. saatte olmak üzere dört dönemde glukoz, insülin ve kortizol seviyeleri ölçüldü ve HOMA-IR indeksleri hesaplanarak İD'nin gelişip gelişmediği araştırıldı. Elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirmeleri Mann Whitney-U ve Paried-Samples T testi uygulanarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT Carbohydrate administration by oral route preoperatively may decrease and/or prevent insulin resistance so decrease metabolic stres response. We aimed to examine the possible effects of oral carbonhydrate administration preoperatively. Material/Metods: 40 patients with ASA I-II included in to the study, aged between 3-7 years whom planned elective adenotonsillectomy after parent local etic committee pemission. Patients are divided into 2 groups randomly; control group starved from 6 hours before the surgery, carbohydrate group administered 400ml carbohydrate at midnight before the operation and 200 ml 2 hours before the anesthesia induction. Sevoflurane was used for anesthesia induction and continuetion in 50% O2, 50% N2O at patient without premedication. The level of glucose, insulin, Cortisol determined at the day before operation, night, after anesthesia induction, 10th min. peroperative and at 2nd hour after operation. HOMA-IR indexes calculated and development of insulin resistance determined. Mann Whitney-U and paired samples T test used for statistical analysis. P< 0.05 accepted as significant. Results: Despite the control and preoperative levels of insulin, Cortisol and glucose, and the values of HOMA-IR were similar and in normal ranges, these levels and values increased significantly at peroperative period.