Pediyatrik hastalarda cerrahiden 1 saat önce oral sıvı verilmesinin preoperatif anksiyete ve mide volümü üzerine etkisi
The effect of oral fluid administration1 hour before surgery on preoperative anxiety and gastric volume in pediatric patients
- Tez No: 748052
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA HATİPOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Cerrahi geçirecek çocukların ve ebeveynlerinin bilinmezlik korkusu yaşaması doğal bir süreçtir.Preoperatif dönemde yoğun olarak yaşanabilen bu anksiyeteye çocuğun açlığının da eklenmesi süreci daha karmaşık hale getirmektedir. Preoperatif açlık süreleri günümüzde oldukça değişmiş; berrak sıvı gıdalar için 1 saate inmiştir. Ancak preoperatif dönemde verilen berrak sıvı gıdaların aspirasyona yol açabilme ihtimali istenilen bir şey değildir. Bu parametreler göz önünde bulundurularak, çalışmada preoperatif 1 saat önce verilen berrak sıvının çocuğun anksiyetesi ve mide volümleri üzerine etkisinin araştırılması amaçlandı Gereç ve Yöntem:Çalışmaya 5-12 yaş arasında ASA Skoru 1-2 olan 90 pediyatrik hasta dâhil edildi. Grup A (n=30): Standart açlık grubu. Grup S (n=30): 1 saat önce oral 5 mL/kg (maksimum 250 ml) su verilen hasta grubu. Grup K (n=30): 1 saat önce oral 5 mL/kg (maksimum 250 ml) karbonhidrattan zengin berrak sıvı verilen hasta grubu. Tüm hastalar sıvılar verilmeden önce ve 1 saat sonrası modifiye Yale Preoperatif Anksiyete Skalası (m-YPAS) ile değerlendirildi. Entübasyon uygulandıktan sonra mide antrum kesitsel alan (MAKA) ölçüldü. Gastrik rezidüel volüm (GRV) değerleri hesaplandı. Hemodinamik veriler, kan şekeri düzeyleri ve ebeveyn memnuniyetleri kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Objective:It is a natural process for children who will undergo surgery and their parents to experience fear of the unknown. The addition of the child's hunger to this anxiety, which can be experienced intensively in the preoperative period, makes the process more complicated. Preoperative fasting periods have changed considerably today; for clear liquid foods it is reduced to 1 hour. However, the possibility that clear liquid foods given in the preoperative period may lead to aspiration is not desirable. Considering these parameters, the aim of the study was to investigate the effect of clear fluid given 1 hour before the preoperatively on the anxiety and gastric volumes of the child. Material and Method:The study included 90 pediatric patients aged 5-12 years with ASA score 1-2. Group A (n=30): Standard fasting group. Group S (n=30): A group of patients who were given oral 5 mL/kg (maximum 250 ml) of water 1 hour ago. Group K (n=30): A group of patients who were given an oral 5 mL/kg (maximum 250 ml) carbohydrate rich clear liquid 1 hour ago. All patients were evaluated with the modified Yale Preoperative Anxiety Scale (m-YPAS) before and 1 hour after fluids were administered. After intubation, gastric antrum cross-sectional area (GACSA) was measured. Gastric residual volume (GRV) values were calculated. Hemodynamic data, blood sugar levels and parental satisfaction were recorded.