Plazma B tip natriüretik peptit düzeyi ile mitral darlığının ciddiyeti arasındaki ilişki
The relationship between plasma concentration of brain natriuretic peptide and severity of mitral stenosis
  1. Tez No: 165027
  2. Yazar: ALİ DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NAMIK KEMAL ERYOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmada mitral darlığının ciddiyeti ile plazma B tip natriüretik peptit (BNP) düzeyi arasında herhangi bir ilişkinin olup olmadığı araştırıldı. Gereç ve yöntem: 56 hasta (50 kadın,6 erkek) çalışmaya alındı. Mitral darlığı (MD) ve MD ile ilişkili parametreler ekokardiyografik olarak değerlendirildi. Mitral darlığının derecelendirmesi planimetrik olarak ölçülen mitral kapak alanlarına göre yapıldı. Hastalar kapak alanlarına göre hafif, orta ve ciddi MD olmak üzere üç gruba ayrıldı. Ekokardiyografik değerlendirmeden sonra, plazma BNP düzeyine bakıldı. Pearson korelasyon analiz yöntemi kullanılarak BNP ile MD derecesi ve diğer ekokardiyografik parametrelerin ilişkisine bakıldı. Bulgular: Sağ ventrikül sistolik fonksiyonlarının bozulma derecesi ve pulmoner arter basıncı (PAB) arttıkça, plazma BNP düzeyinin de anlamlı olarak arttığı saptandı. Mitral kapak alam daraldıkça plazma BNP düzeyi de anlamlı olarak artıyordu (r:-0,48 p0,05).
Özet (Çeviri)
THE RELATIONSHIP BETWEEN PLASMA CONCENTRATION OF BRAIN NATRIURETIC PEPTIDE AND SEVERITY OF MITRAL STENOSIS ABSTRACT Aim: This study was performed to investigate the relationship between plasma concentration of brain natriuretic peptide (BNP) and severity of mitral stenosis (MS). Materials and methods: 56 patients (50 females, 6 males) with MS inserted in the study. Mitral stenosis and related parameters are evaluated by echocardiographic methods. The patients with MS, divided into three groups according to their planimetric mitral valve areas (mild MS, moderate MS and severe MS). After echocardiographic evaluation, plasma concentration of BNP measured. The relationship between plasma concentration of BNP and severity of MS, evaluated by pearson correlation analysis. Results: Plasma concentrations of BNP increased in proportion to the extent of pulmonary artery pressure (PAP) and right ventricular systolic dysfunction. Plasma concentrations of BNP increased significantly in proportion to the significance of MS (r:-0,48 p:0,05).