Müsabaka dönemi yapılan antrenmanların C-reaktif protein, hemogram ve bazı fizyolojik değerler üzerine etkisi
The effect of training during competition period on CRP, hemogram and some physiologial parameters
- Tez No: 165087
- Danışmanlar: DOÇ.DR. KADİR GÖKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
76 ÖZET Sekiz haftalık müsabaka dönemi antrenmanının CRP, hemogram ve bazı fiziksel özellikler üzerine etkisinin araştırılması amacıyla yapılan çalışmaya yaş ortalamaları (20,6±3,37 yıl), boy ortalamaları (163±6,30 cm.), kilo ortalamaları (58,73±4,92 kg.) olan Kayseri Erciyes Üniversitesi birinci lig bayan hentbol takımından 15 bayan sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Deneklerin tam kan parametreleri Kayseri Göğüs Hastanesinde alındı. Alan testleri ise Kayseri Süleyman Demirel Kapalı Spor Salonunda yapılmıştır. Deneklerin lökosit, lökosit alt grup değerleri ve CRP tayinleri yapılmıştır. Deneklerin aerobik kapasitelerinin taini 20 metre mekik koşusuyla tespit edilirken anaerobik güçleri dikey sıçrama testi ile tespit edilmiştir. Deneklerin tam kan parametrelerinden (wbc, rbc, hgb, hct, pit),, eritrosit (xl06/ul ), lökosit (xl03/ul), hemoglobin (g/dl), hemotokrit (%), trombosit (xl0 /ul) Roshe Sismex 2000 XLI kit ve cihazı kullanılarak belirlenmiştir. Alman kan örnekleri CRP için biokimya tüplerine konularak 3000 r.p.m de 5 dakika sanrifuje edilmiştir. CRP Beckman immunochemıstry systems CRP PN 449760,465315 in vitro diagnostik kullanım kiti ile nefelometri metoduyla (Backman Coulter Array 360 System.USA.) çalışılmıştır. Sonuç olarak, müsabaka dönemi antrenmanının sporcular üzerinde özellikle CRP ve diğer kan parametrelerine olumlu etkisinin olduğu tesbit edilmiştir. Buda bizi antrenmanın kardiovasküler sistem ve immün sistem üzerine olumlu etkilerinin olduğunu göstermektedir. Spor yapan kimselerin kalplerinde daha az inflamasyona uğrayabileceklerini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
77 SUMARRY 15 Female volunteer athletes; from Kayseri Erciyes University First League Handball Team took place in this study. For 8 weeks during competition training period; this study aimed to investigate the effect of exercise on CRP, hemogram, and some physical features. The age average of the group was ( 20,6 ± 3,37 year),height average was ( 163 ± 6,30 cm) weight average was ( 58,73 ± 4,92 kg). The complete blood parameters of the exercise group have been taken by Kayseri Chest Hospital. Field tests have been done in Kayseri Süleyman Demirel Sport Saloon. We have examined the leucocyte, the lower groups of leucocyte, and CRP. The aerobic capacity of the group was tested with a 20 meter shuttlerun test, and anaerobic capacity was tested with vertical jumping tests. The complete blood parameters of the group ( WBC, RBC, HGB, HCT,PLT ) were determined by using Roshe Sismex 2000XL device; erythrocyte ( xl06/ul ),leucocyte( xl03/ul ) hemoglobin (g/dl),hematocrit (%),thrombocyte ( xl03/ul ) The blood samples were put in biochemistry tubes for CRP and decomposed (sanrifuje) in 3000r.p.m for 5 minutes. We worked with CRP Backman immunochemistry systems CRP PN 449760,465315 in vitro diagnostic using and nefelometer method. (Backman Coulter Array 360 System. USA.) As a result; exercise has a possitive effect on athletes during competition period exercises; especially on CRP and other blood parameters. And we can say that exercise has a possitive effect on cardiovascular system and immune system. We think that the people who make sports will have a lower inflamation on their hearts.