12 yaş kız - erkek yüzücülere uygulanan kara ve havuz antrenmanlarının seçilmiş antropometrik ölçümlere ve 50 metre serbest stil derecelerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of land and pool trainings applied to 12 years old female and male swimmers on selected anthropometric measurements and 50 meter freestyle degrees
  1. Tez No: 678139
  2. Yazar: ALİ HIZARCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANER ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı, 12 yaş kız - erkek yüzücülere uygulanan kara ve havuz antrenmanlarının seçilmiş antropometrik ölçümlere ve 50 metre serbest stil derecelerine etkilerinin araştırılması olarak belirlenmiştir. Çalışmada deneysel araştırma yöntemi kullanılmış ve tek grup ön test-son test deneme modeli‛nden yararlanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma grubu İstanbul ili Zeytinburnu Belediyesi Beştelsiz Kapalı Yüzme Havuzunda 12 yaş seviyesinde yüzme eğitimi alan (110) performans grubu yüzücü içerisinden, müsabaka dönemi içerisinde antrenmanlara sürekli katılan 32'si kız, 24'ü erkek olmak üzere toplam (56) yüzücü seçilerek oluşturulmuştur. Araştırma grubuna araştırma öncesi“boy ölçümü, vücut ağırlığı ölçümü, kol uzunluğu ölçümü, el uzunluğu ölçümü, bacak uzunluğunun ölçümü, ayak uzunluğunun ölçümü, kol sayısının belirlenmesi, ayak sayısının belirlenmesi, 50 m. sprint derece ölçümü”testleri yapılmış ve 16 hafta boyunca, haftada 3 gün ve 2 saat sürdürülen kara ve havuz antrenmanları sonunda ölçümler tekrarlanmıştır. Çalışmada elde edilen veriler ortalama (±) standart sapma olarak verilmiştir. Analizler yapılırken, verilerin normal dağılım gösterip göstermediklerini belirlemek amacıyla Shapiro-Wilk Testi uygulanmıştır. Verilerin normal dağılım göstermesi sebebiyle non-parametrik testler uygulanmıştır. İki bağımsız grubun karşılaştırılması için bağımsız gruplarda t testi (İndependent Sample T Test), bağımlı grupların karşılaştırılması için bağımlı gruplarda T Test( Paired T Test) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of land and pool training on selected anthropometric measurements and 50 meters of freestyle degrees for a 12-year-old male and female swimmers. An experimental research method was used in the study, and a single group, pre-test-post-test trial model, was used. The research group was formed by choosing a total of (56) swimmers, 32 of whom were girls, and 24 of whom were boys, from among the (110) performance group swimmers who received swimming training at the age of 12 in the Istanbul province Zeytinburnu Municipality Beştelsiz Indoor Swimming Pool. Before the research, the research group was given "height measurement, bodyweight measurement, arm length measurement, hand length measurement, leg length measurement, foot length measurement, determination of the number of arms, determination of the number of feet, 50 m. Sprint degree measurement tests were conducted, and the measurements were repeated at the end of the land and pool training sessions, which were continued for 16 weeks, three days and 2 hours a week. The data obtained in the study are given as the mean (±) standard deviation. While analyzing, Shapiro-Wilk Test was used to determine whether the data showed normal distribution or not. Due to the normal distribution of the data, non-parametric tests were applied. Independent t-test (Independent Sample T-Test) was used for comparison of two independent groups, and T-Test (Paired T-Test) was used for independent groups for comparison of dependent groups.