Türk toplumunda koroner arter hastalığı ile östrojen reseptörü alfa geni intron 1 polimorfizmleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Association between coronary artey disease and estrogen receptor alpha gen intron 1 polymorphisms in Turkish population
- Tez No: 165094
- Danışmanlar: PROF.DR. SEVDA MENEVŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
-54- 6.ÖZET Koroner arter hastalığı dünya çapında kardiyovasküler kökenli ölümlerin önde gelen nedenlerinden biridir. Koroner arter hastalığı ve ateroskleroz gelişimindeki cinsiyete beğlı büyük farklılıklar, östrojenin miyokard, vasküler düz kas hücreleri ve endotel hücreleri üzerine olan doğrudan etkilerine olduğu kadar kolesterol seviyesi, glikoz metabolizması ve insülin seviyesi gibi risk faktörlerine olan dolaylı etkilerinede bağlanmaktadır. Östrojenler bilinen etkilerinin büyük çoğunluğunu Östrojen Reseptör (ÖR) proteinleri aracılığı ile gerçekleştirmektedir. ÖR' lerinin ÖRa ve ÖRp şeklinde iki tipi vardır. Bazı toplumlarda, ÖRa geninde tanımlanmış çeşitli polimorfizmlerin koroner arter hastalığı ile ilişkili olduğu önerilmektedir. Bu çalışmada Türk toplumunda koroner arter hastalığı ile ÖRa geni intron 1 polimorfizmleri arasındaki ilişkiyi çalıştık. Çalışmaya 168 koroner arter hastası dahil edilmiştir. DNA' 1ar tam kandan izole edildikten sonra genotipler PCR-RFLP yöntemiyle belirlenmiştir. Sonuç olarak; Pvu II polimorfizmi PP genotipinin koroner arter hastalığı yaygınlığı ve ciddiyeti ile istatistiksel olarak ilişkili olduğu bulunmuştur. Diğer taraftan Xba I polimorfizmi ile Koroner arter hastalığı arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
-55- 7. SUMMARY Coronary artery disease is the leading cause of cardiovascular mortality around the world. Gender-based differences in the incidence of coronary artery disease and the development of atherosclerosis are attributable to the indirect effect of estrogen on risk factor profiles, such as cholesterol levels, glucose metabolism and insulin levels as well as its direct effects on the myocardium, vascular smooth muscle and endothelium. Most of the known effects of the estrogens are mediated by estrogen receptors (ER). There are two forms of estrogen receptor named ERct and ERp\ It is suggested that some polymorphisms found in the ERct gene are associated with coronary artery disease in some populations. Therefore we analyzed the association of ERa gene intron 1 polymorphisms with coronary artey disease in Turkish population. In this study, 168 patients with coronary artery disease were studied. After genomic DNA was extracted from whole blood, genotypes were determined using standard PCR- RFLP method. In conclusion, The PP genotype of ERa PvuII polymorphism was found to significantly associate with the extent and severity of coronary artery disease. On the other hand, there is no statistically significant relationship between ERa Xba I polymorphism and coronary artery disease.