Cucurbita pepo L. çekirdekleri üzerine fitoterapötik araştırmalar
Phytotherapeutic researches about pumpkin (Cucurbita pepo L.) seeds
  1. Tez No: 165126
  2. Yazar: GAMZE ÖZBİLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitopatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
-68 ÖZET Ülkemizde kültürü yapılan ve“sakız kabağı”ismiyle bilinen Cucurbita pepo L. (Cucurbitaceae) bitkisinin çekirdekleri çok eski yıllardan beri geleneksel tedavide antihelmentik ve diüretik olarak kullanılmakta olup; Bening Prostat Hipertrofisi ve mesane fonksiyon bozuklukları üzerine olan pozitif etkileri nedeniyle, son yıllarda fitoterapide oldukça popüler bir bitkisel ilaç haline gelmiştir. Bu çalışmada, Kırşehir ilimizden toplanan iki farklı sakız kabağı çekirdeklerden elde edilen sabit yağın verimi ve asitlik indeksi, iyot indeksi gibi yağların Farmakope testleri yapılmış; ayrıca GC-MS analizi ile yağların yağ asidi bileşimi saptanmıştır. Sonuç olarak Ülkemizde kültürü yapılan Cucurbita pepo L. çekirdeklerinden elde edilen yağın veriminin % 39 ile % 40.4 arasında değiştiği ve bu değerin Avrupa'da kültürü yapılan ve medikal alanda kullanılan kabak çekirdeklerinden elde edilen sabit yağ verimine oldukça benzediği görülmüştür. GC-MS analizi ile saptanan yağ asitlerinin de yine Avrupa'da kültürü yapılan kabak çekirdeklerinden elde edilen yağın bileşimine oldukça benzer olduğu; sabit yağın başta linoleik asit olmak üzere doymamış yağ asitlerince zengin olduğu saptanmıştır. Yağ asitleri miktarı kabak çekirdeği yağının standardizasyonunda kullanılabilecektir. Bu araştırma sonuçları, Avrupa Farmakopesinde monografi bulunmayan kabak çekirdeği ile ilgili monografin hazırlanmasına da esas oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
69- SUMMARY The seeds of Cucurbita pepo L (Cucurbitaceae) cultivated in Turkey as known“sakız kabağı”have been used in traditional medicine as an anthelmentic and diuretic agent and due to its possitive effect on BPH and functional disorders of the bladder, Cucurbita pepo L. has recently become a quite popular herbal medicine in phytotheraphy. In this study, the oil content of the plant, Pharmacopeia tests of this oil such as acid and iodine values are investigated. The fatty acid compositions of the oils obtained from the seeds of Cucurbita pepo L collected from Kırşehir were also analysed by GC-MS. As a conclusion, the seeds of oil content was found between %39 - % 40.4, which is comparable with the values of the European variety, used for medical purposes. The fatty acid composition of the oil obtained from C.pepo L, was also found quite similar to European variety, as determineted by GC-MS analysis. This oil, contains an appreciable amount of unsaturated fatty acids and found to be a rich source of linoleic acid. The amount of fatty acids can be used for the standardization of Cucurbita seed oil. Besides, the results of this study have been used for the preparation of a Pharmacopeial monograph belonged to Cucurbita seeds.