Kliniğimizde uygulanan timpanoplasti olgularının fonksiyonel ve prognostik açıdan değerlendirilmesi
  1. Tez No: 165160
  2. Yazar: UĞUR KARAPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SERTAÇ YETİŞER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Kronik otitis media, orta kulak, mastoid ve östaki tübünü tutan çok yönlü komplikasyonlar ve sekellere yol açabilen, dinamik bir hastalıktır. Hastalığın mekanizmalarının anlaşılması, hastanın ihtiyaçlarına uygun tedavi seçimine ve uygun tedavi zamanlamasına olanak sağlar. Mastoid ve orta kulak boşluğunda geri dönüşümsüz hastalık gelişmesi halinde timpanomastoid girişimlere ihtiyaç ortaya çıkar. Bu işlemler, miringoplastiden timpanomastoidektomiye, hatta radikal mastoidektomiye kadar uzanabilmektedir. Kronik otitis media ve kolesteatoma cerrahisinin üç ana amacı vardır: Birincisi, kuru ve güvenli bir kulak için hastalığın eradikasyonu, ikincisi, işitmenin korunması veya iyileştirilmesi ve üçüncüsü perforasyonun tamiridir. Bu çalışmanın amacı, kronik otitis media nedeniyle öpere edilen hastalarda timpanoplastinin fonksiyonel sonuçlarını etkileyen anatomik ve teknik faktörlerin prognostik değerini incelemektir. Bu çalışma 1987 Ocak ile 2004 Aralık tarihleri arasında Gülhane Askeri Tıp Akademisi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda timpanoplasti operasyonu uygulanan toplam 486 olgu üzerinde retrospektif olarak yapılmıştır. Hastaların takip süresi 1 yıl ile 17 yıl arasında değişmektedir, ortalama takip süresi 2,87± 2,53 yıldır. Yaşları 7-58 arasında değişen hastaların ortalama yaşı 25,2 ± 8,2 olarak belirlenmiştir. 486 hastadan 386'sı erkek, 100'ü kadındır. Timpanoplasti operasyonları üç gruba ayrılarak incelenmiştir: 1. Miringoplasti 2. Basit mastoidektomi+ timpanoplasti 3. Radikal mastoidektomi+timpanoplasti Başarıya etki eden olarak şu faktörler incelenmiştir: Yaş, cinsiyet, anestezi şekli, perforasyon büyüklüğü, ameliyat öncesi ve sonrası işitme değerleri, malleus varlığı, stapes varlığı, timopanoskleroz, protez tipi, kolesteatom varlığı, timpanoplasti tipi, timpanum mukozasının durumu, kavite hacmi, meatoplasti çapı. Her ameliyat grubu için faktörlerin tek tek incelenmesinde Ki-kare testi, greft tutma ve işitme başarısına etki eden faktörleri istatistiksel yönden incelemek için“çok değişkenli lojistik regresyon yöntemi”kullanılmıştır.. 228 hastaya açık otit skatrisyel tanısıyla miringoplasti, 148 hastaya kronik otitis media tanısıyla basit mastoidektomi+timpanoplasti, 110 hastaya ise yine kronik otitis media tanısıyla radikal mastoidektomi ve timpanoplasti operasyonu uygulanmıştır. Miringoplasti operasyonu uygulanan hastalarda greft tutma oranı %71,7 iken, basit mastoidektomi operasyonu uygulananlarda greft tutma oranı ise %73,7 olarak bulunmuştur. Radikal mastoidektomi uygulanan hastaların %80,3 ünde ise ameliyat sonrası kavite kuru ve sağlıklı olarak değerlendirilmiştir. Ameliyat grupları arasında greft tutma başarısı açısından istatistiksel bir fark bulunamamıştır (p=0,317). Miringoplastili hastalar kendi aralarında incelendiği zaman ameliyat öncesi ve sonrası hava kemik yolu aralığındaki iyileşme istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur( p=0,0). Basit mastoidektomi uygulanan hastalarda ameliyat öncesi ve sonrası hava kemik yolu aralığındaki iyileşme istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur(p=0,0). Radikal mastoidektomi ve osiküloplasti uygulanan hastalarda da hava-kemik yolu aralığındaki iyileşme anlamlı olarak bulunurken (p=0,07), sadece radikal mastoidektomi uygulanan hastalarda ise ameliyat öncesi ve sonrası arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Ameliyat sonrası 3 ay içinde yapılan timpanogramlarda orta kulakta yüksek negatif basıncın olduğu ( ortalama -128 dapa) ancak takip süresi arttıkça bu negatif ligin ve yüksek basıncın azaldığı gözlenmiştir. Çalışmamızda miringoplasti ve basit mastoidektomi uygulanan hastalarda işitme başarısını etkileyen faktörler perforasyon büyüklüğü, stapes suprastrüktürünün varlığı ve timpanum mukozasının durumu olarak bulunmuştur. Aynı şekilde greft tutma başarısına ise sadece perforasyon büyüklüğünün etki ettiği tespit edilmiştir. Radikal mastoidektomi+timpanoplasti uygulanan hastalarda hem greft tutma, hem de işitme başarısına etki eden faktörler“çok değişkenli logistik regresyon yöntemi”ile incelenmiştir. İşitme başarısına etki eden faktör tespit edilemezken, kolesteatomsuz kulaklarla sağlıklı bir radikal kavitesi arasında ilişki bulunmuştur. Yüksek orta kulak basınçları, kötü işitme sonuçları ile ilişkili bulunmuştur. Buna göre tip 1 timpanoplastilerin postoperatif takiplerinde timpanometrik inceleme yararlı olabilecek niteliktedir. Flepli geliştirilmiş radikal mastoidektomi tekniğinde flebin genellikle atrofiye uğramadığı ve kavitenin küçülmesine hem hacmi hem de kemik üretmesiyle katkıda bulunduğu gösterilmiştir. 68
Özet (Çeviri)
SUMMARY Chronic otitis media is a multifactorial disease that manifests itselfs in the middle ear, mastoid, and eustachian tube. It is a dynamic disease resulting in complications and sequelae. Understanding the mechanisms of the disease allows the selection of therapy according to the needs of the patient and allows also for the important concept of timing. If intractable disease develops in the mastoid and middle ear cavities, tympanomastoid procedures are necessary. These may range from myringoplasty to tympanomastoidectomy and even radical mastoidectomy. The surgery of chronic otitis media and cholesteatoma has three main aims: first, the eradication of disease to produce a dry, safe ear, the second, the preservation or improvement of hearing and the third repair of perforation. The aim of this study was to evaluate the patients operated for chronic otitis media to assess the prognostic value of anatomic and technical factors affecting the functional outcome of tympanoplasty. The records of tympanoplasty patients operated on at the ENT Department of Gülhane Military Medical Academia from 1987-2004 were retrospectively reviewed. In this study, we selected 486 patients who were followed up for>1 year ( mean follow-up,2.8 year;range 1-17 year). The patients ranged in age from 7-58 years, with a mean age of 25,2 years. Of the total 486 patients in the study, 386 were male and 100 were female. The patients were divided into 3 groups according to the type of tympanoplasty operations, including myringoplasty, intact canal wall mastoidectomy+tympanoplasty (ICW) and canal wall down mastoidectomy+tympanopIasty( CWD). Factors that effect functional outcomes were investigated: Age, sex, the type of anesthesia, the magnitude of tympanic membrane perforation, preoperative and postoperative hearing levels, available ossiculer remnants (malleus and stapes arch), the type of prosthesis, cholesteatoma, the type of tympanoplasty, mucosal status of the middle ear. Initial analysis of the data was carried out using Chi-Square to determine group differences. Subsequently, multipl logistic regression analysis was carried out the different pathology groups. We performed 228 myringoplasty, 148 intact canal wall mastoidectomy+tympanoplasty and 110 modified radical mastoidectomy+ tympanoplasty. The graft intake rate was %71,7 in myringoplasty group, %73,7 in ICW group and %80,3 in CWD group. There is no significant difference between this 3 groups ( p=0,317). In myringoplasty group the preoperative mean air-bone gap ( ABG) was 24,9±11,2 dB, postoperative mean ABG was 17,1 ±11, 6 dB. There is significant difference between preoperative and postoperative hearing outcomes. ( p=0,00). In CWU group the preoperative mean ABG was 31,4±13 dB, postoperative mean ABG was 24,2±1 3,8 dB. There is significant difference between preoperative and postoperative hearing outcomes. ( p=0,00). In CWD group, the preoperative mean ABG was 38,7 ±1 1,5 dB, postoperative mean ABG was 37,5±13,2 dB. There is no significant difference between two groups ( p=0,471). In the tympanogram performed in postoperatively 3'rd month, high negatif pressure was observed. As the time passes after the operation this high pressure tended to decrease. In this study, based on the results the factor affecting hearing outcomes are as follows:The grade of timpanic membrane perforation, an intact stapes suprastructure and mucosal status of the middle ear. As the middle ear pressure abnormalities deteriorated postoperative hearing results, tympanometric evaluation may be performed especially in those type I tympanoplasty cases. With“improved radical mastoidectomy with flap”technique, at the various followups, we observed that most of the patients had dry and small mastoid cavities. This was considered to be due to the neoosteogenetic activity of the fascioperiosteal flap. 69