Beden eğitimi öğretmenlerinin stres kaynakları ve başa çıkma yolları (Zonguldak ili uygulaması)
The research of the physical education teachers stres resources and the ways of strupple to it in Zonguldak city
- Tez No: 165167
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHSİN HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
76 The low of salary is 331 points;on improvement in occupation, the politic vision and social relationships and similar special features are taken into consideration than capability are 288 points;not having the power and authority for changing the education system is 283 points;the uninterestedness of the parents is 275 points, awarding the successful teachers is 269 points;uninterestedness of students is 264 points;not having the necessary equipments for the lesson is 260 points; the low of the respect to the teacher occupation is 259 points;facing with the injustice while starting the job and carrying out a hard job cause not having enough free time are 251 points;the criterions of putting the teacher's success to use aren't defined well is 249 points. The question of lacking notebook, book, pencil, and similar equipmants are 183 points;the question of the things they teach aren't interesting is 192 points;and the question of not having associattion and labor union is 197 points. These three questions have taken the less points and has became the less effective things to causing stress. In the second part of our study, the causes of reaction to stress of the physical education teachers are being formed likely: Tridness and exhaustion are 266 points;anger and anxiety are 237 points, headache is 223 points, sleeping and the problems of eating (eating less or too much) are 209 points, other physical sicknesses are 196 points. The less reaction to stress: Taking less pleasure, working unwillingly are 159 points, getting angry in unimportant situations is 164 points, finding everything meaningless is 170 poisnt. When we study the view of the ways of struggle with the stress of the physical education teachers, sports activities are 305 points, to feel himself/herself better doing different things (doing shopping, hair cut, reading, walking etc) are 236 points to pray and wish good things are 224 points,to share the feelings with friends and family is 215 points, Instead of beginning to act, to decide to wait is 201 points. The minumum points are : taking drug73 uyarılmış ve yalnız başlarına bire bir doldurdukları için ölçeklerin hepsi geçerli sayılmıştır. Araştırma sonucunda Beden Eğitimi Öğretmenlerinin“stres (gerilim) yaratma derecesine”ilişkin görüşleri incelendiğinde sırasıyla şu sonuçlar çıkmıştır;“ Maaşların düşüklüğü”331 puan,“Mesleksel ilerlemede yeteneğin değil; politik görüş, sosyal ilişkiler ve benzeri özelliklerin dikkate alınması”288 puan,“Eğitim sistemini değiştirme güç ve yetkisinin olmaması”283 puan,“Ana-babalann ilgisizliği”275 puan,“Hasanlı öğretmenlerin ödüllendirilmesi”269 puan,“Öğrencilerin ilgisizliği”264 puan,“Ders için gerekli araç- gerecin bulunmaması”260 puan,“Öğretmenlik mesleğinin saygınlığının düşük olması”259 puan,“İşe başlarken karşılaşılan haksızlıklar”ve“İş yükünün fazla olması nedeni ile kendime zaman ayıramamam”251 puan,“Başarımı değerlendirecek ölçütlerin iyi tanımlanmamış olması”249 puan almışlardır.“Defter, kitap, kalem ve benzeri malzemelerin eksikliği”sorusu 183 puan,“Öğrettiklerinin ilginç olmaması”sorusu 192 puan ve“Dernek, sendika gibi mesleksel örgütlerin bulunmayışı”sorusu 197 puan alarak en az stres (gerilim) yaratan maddeler olarak bulunmuştur. Yapmış olduğumuz çalışmanın ikinci bölümü, Beden Eğitimi Öğretmenlerinin en fazla stres tepkileri sebepleri toplam puan sıralamasına göre şöyle oluşmuştur;“Yorgunluk ve bitkinlik”266 puan,“Sinirlilik, endişe”237 puan,“Baş ağrıları”223 puan,“Uyku ya da yeme sorunları (çok fazla ya da çok az) ”209 puan,“Diğer bedensel rahatsızlıklar”196 puan almışlardır. En az stres tepkileri ise;“İşten zevk almama, görevi istemeyerek yapma”159 puan,“Önemsiz durumlarda bile öfkelenme”164 puan,“Her şeyi anlamsız bulma”170 puan almışlardır. Beden Eğitimi Öğretmenlerinin stresle baş etme yollarına ilişkin görüşlerini incelediğimizde“Sportif etkinlikler”305 puan,“Kendini daha iyihissedebilmek için değişik şeyler yapma (alışveriş, saç kestirme, okuma, yürüme vb) ”236 puan,“Dua etme ve iyi şeylerin olmasını dileme”224 puan,“Duygularımı bir arkadaş ile ya da aileyle paylaşma”215 puan,“Harekete geçmektense, beklemeye karar verme”201 puan almışlardır. En düşük ise;“Uyuşturucu ya da ilaç kullanma”86 puan,“Psikiyatri, psikolog gibi uzmanlardan profesyonel yardım alma”108 puan,“Alkollü içecek içme”125 puan olarak tespit edilmiştir. Beden Eğitimi Öğretmenlerinin stres kaynaklan, stres tepkileri, stresle baş etme yollarına ilişkin görüşlerinin“hizmet süresi”değişkenine göre değerlendirildiğinde, Beden Eğitimi Öğretmenlerinin hizmet sürelerinin farklılığının etkilemediği düşünülmektedir. Beden Eğitimi Öğretmenlerinin stres kaynakları, stres tepkileri, stresle baş etme yollarına ilişkin görüşlerinin“cinsiyet”değişkenine göre değerlendirildiğinde sonuçların birbirine yakın çıkması bayan ve erkek Beden Eğitimi Öğretmenlerinde sorunları aynı olduğu düşünülmektedir. Beden Eğitimi Öğretmenlerinin stres kaynaklan, stres tepkileri, stresle baş etme yollarına ilişkin görüşlerinin“medeni durum”değişkenine göre farklılığın aynı olması sorunların evli ve bekar öğretmenlerin ortak sorunları olarak değerlendirilmektedir. Sonuç olarak; Beden Eğitimi Öğretmenlerinin stres kaynakları ve stresle başa çıkma yollan ile ilgi sorunların kişiden değil sistemden kaynaklandığı kanaatine varılmıştır. Çözüm olarak ta; bireysel gayretlerden çok kurumsal olarak (Milli Eğitim Bakanlığı ve Bağlı Birimler) tedbir alınması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
77 and medicine are 86 points, taking help from psycholopist is 108 points, taking an alcohol is 125 points. According to the changeable of service period, when we evaluate the viewes of the physical education teachers on the source of stress, the reaction to stress and the ways of struggle for stress it is thought that the difference of service periods don't affect the physical education teachers. According to the sexuality, when we evaluete the viewes of the physical education teachers on the source of stress, the reaction to stress and the ways of struggle for stress it is thought that the results are nearly same and the problems of female and male physical education teachers are the same. According to the“marial status”when we evaluate the views of the physical education teachers on the source of strees, the reaction to stress and the ways of struggle for stress it is thought that the difference are the same for married and single person. At last, it is thought that the physical education teacher's problems on the source of stress, the reaction to strees and the ways of struggle for the strees aren't because of the individual. They are because of the system. It is real that, the solution should be coming true by the government and later by the individual.76 The low of salary is 331 points;on improvement in occupation, the politic vision and social relationships and similar special features are taken into consideration than capability are 288 points;not having the power and authority for changing the education system is 283 points;the uninterestedness of the parents is 275 points, awarding the successful teachers is 269 points;uninterestedness of students is 264 points;not having the necessary equipments for the lesson is 260 points; the low of the respect to the teacher occupation is 259 points;facing with the injustice while starting the job and carrying out a hard job cause not having enough free time are 251 points;the criterions of putting the teacher's success to use aren't defined well is 249 points. The question of lacking notebook, book, pencil, and similar equipmants are 183 points;the question of the things they teach aren't interesting is 192 points;and the question of not having associattion and labor union is 197 points. These three questions have taken the less points and has became the less effective things to causing stress. In the second part of our study, the causes of reaction to stress of the physical education teachers are being formed likely: Tridness and exhaustion are 266 points;anger and anxiety are 237 points, headache is 223 points, sleeping and the problems of eating (eating less or too much) are 209 points, other physical sicknesses are 196 points. The less reaction to stress: Taking less pleasure, working unwillingly are 159 points, getting angry in unimportant situations is 164 points, finding everything meaningless is 170 poisnt. When we study the view of the ways of struggle with the stress of the physical education teachers, sports activities are 305 points, to feel himself/herself better doing different things (doing shopping, hair cut, reading, walking etc) are 236 points to pray and wish good things are 224 points,to share the feelings with friends and family is 215 points, Instead of beginning to act, to decide to wait is 201 points. The minumum points are : taking drug77 and medicine are 86 points, taking help from psycholopist is 108 points, taking an alcohol is 125 points. According to the changeable of service period, when we evaluate the viewes of the physical education teachers on the source of stress, the reaction to stress and the ways of struggle for stress it is thought that the difference of service periods don't affect the physical education teachers. According to the sexuality, when we evaluete the viewes of the physical education teachers on the source of stress, the reaction to stress and the ways of struggle for stress it is thought that the results are nearly same and the problems of female and male physical education teachers are the same. According to the“marial status”when we evaluate the views of the physical education teachers on the source of strees, the reaction to stress and the ways of struggle for stress it is thought that the difference are the same for married and single person. At last, it is thought that the physical education teacher's problems on the source of stress, the reaction to strees and the ways of struggle for the strees aren't because of the individual. They are because of the system. It is real that, the solution should be coming true by the government and later by the individual.