Unilateral alt ekstremite amputelerinde sağlıkla ilgili yaşam kalitesi ve fonksiyonel sağlık statüsünün değerlendirilmesi
The assessment of health related quality of life and functional health status among unilateral lower limb amputees
- Tez No: 165187
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protez-Ortez-Biyomekanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Şimşek İE, Unilateral alt ekstremite amputelerinde sağlıkla ilgili yaşam kalitesi ve fonksiyonel sağlık durumunun değerlendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Protez-Ortez ve Biyomekani Programı Yüksek Lisans Tezi Ankara, 2005. Bu çalışma unilateral alt ekstremite amputelerinde (UAEA) sağlıkla ilgili yaşam kalitesi (SİYK) ve fonksiyonel sağlık durumunun (FSD) belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 40 UAEA'si dahil edilmiştir. 18 olguya 100m kendi seçtikleri hızda yürüme, 100m hızlı yürüme, Timed Up and Go (TUP&GO) testi, 10 basamak merdiven inme ve çıkma testleri uygulanmış ve bütün yürüme testleri öncesi ve sonrası kalp hızları ölçülerek Physiological Cost Index'Ieri (PCI) hesaplanmıştır. 40 olgunun tamamına Satisfaction with the Prosthesis (SATPRO), Prosthetic Profile of the Amputee (PPA), Nottingham Sağlık Profili (NHP) ve Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (FİM) anketleri uygulanmıştır. Elde edilen verilere göre PCI değerlerince gösterilen enerji tüketiminin artması ile SİYK ve FSD'nda azalma gözlenmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Şimşek İE, The assessment of health related quality of life and functional health status among unilateral lower limb amputees, Hacettepe University, Health Sciences Institute, MSc Thesis in Prosthetics-Orthotics and Biomechanics Program, Ankara, 2005. The purpose of this study is to assess the health related quality of life (HRQoL) and functional health status (FHS) of unilateral lower extremity amputees (ULEA). 40 ULEA were included in the study. For 18 subjects 100m self-selected speed walking, 100m fast walking, Timed Up and Go (TUP&GO), go up 10 stairs, go down 10 stairs tests are applied and by measuring before and after walking heart rates their Physiological Cost Index (PCI) results were calculated. The Questionnaires Prosthetic Profile of the Amputee (PPA), Satisfaction with the Prosthesis (SATPRO), Nottingham Health Profile (NHP) and Functional Independence Measure (FIM) were completed by 40 subjects. According to the data obtained HRQoL and FHS were decreased in relation to the increasing energy demand calculated by the PCI's (p0.05).