Yüksek yağlı diyetle oluşturulan obezite hayvan modelinde kurkuminin TRPM2 kanal proteinine etkisi
The effect of curcumin on TRPM2 channel protein in high-fat diet obesity animal model
- Tez No: 931825
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÇİĞREMİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Tıbbi Biyoloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Medical Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu tez, yüksek yağlı besin tüketimiyle oluşturulan deneysel obezite modelinde Kurkumin'in TRPM2 kanal proteinine olan etkisini moleküler, biyokimyasal ve histopatolojik yönden incelemeyi amaçlamıştır. Materyal ve metot: 12 hafta boyunca yüksek yağlı yem ve standart yem ile beslenen sıçanlar her grupta 12 hayvan olmak üzere kontrol, taşıt, Kurkumin (60 mg/kg v.a), yüksek yağlı yem ve yüksek yağlı yem + Kurkumin olarak beş gruba ayrıldı. Hayvanlardan kan glukoz seviyeleri, hemodinamik analizler, vücut ve organ ağırlık ölçümleri ile serum ve doku örneklerinden ELISA yöntemi ile insülin, CRP, TNFα, IL-6, IL-1β ve TRPM2 protein miktarları ölçüldü. Sıçanların karaciğer dokularından MDA, GSH seviyeleri ve SOD, CAT aktiviteleri ile TRPM2 gen ifadesi ölçüldü. Ayrıca karaciğer, kalp, damar, böbrek, kas ve beyaz yağ doku örnekleri histopatolojik olarak analiz edildi. Bulgular: Kan glukoz seviyesi yüksek yağlı yem gubunda diğer gruplara kıyasla yüksek idi (P < 0.05). Yüksek yağlı yem grubu diğer gruplardan daha düşük kan basıncı ve daha fazla EKG düzensizliği gösterdi. Karaciğer dokuda MDA, IL-1β, TRPM2 seviyeleri yüksek yağlı yem grubunda anlamlı yüksek bulunurken, SOD aktivitesi düşmüştü (P < 0.05). Gruplar arasında karaciğer dokusu CAT aktivitesi, IL-6, TRPM2 gen ifadesinde bir fark gözlenmedi (P > 0.05). Histopatolojik olarak sadece yüksek yağlı yem tüketen gruplara ait karaciğer dokusunda steatoz bulundu; böbrek, kalp, damar, kas ve beyaz yağ dokuda patolojik bir farklılık gözlenmedi. Sonuç: YYD ile beslenmenin kan glukoz seviyesi, ALP ve kolesterolde artışa ve kardiyak ölçümlerde anormalliğe neden olması, insülin metabolizmasında bozulmaya ve kardiyovasküler sorunlara yol açabilir. Karaciğerde artan MDA, IL-1β ve TRPM2 seviyeleri YYD ile oksidatif stresin artacağını gösterebilir. Kurkumin'in yükselen değerlerde düşüş sağlamasının oksidatif stres, lipid metabolizması ve enflamasyonda katkısının olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to investigate the effect of Curcumin on TRPM2 channel protein in terms of molecular, biochemical and histopathological aspects in experimental obesity model induced by high-fat diet. Material and method: Rats fed with high-fat diet and standard diet for 12 weeks were divided into five groups as control, vehicle, Cur (60 mg/kg bw), YY and YY + Cur. Blood glucose levels, hemodynamic analyses, body and organ weight measurements were taken from animals, and insulin, CRP, TNFα, IL-6, IL-1β and TRPM2 protein amounts were measured from serum and tissue samples by ELISA method. MDA, GSH levels and SOD, CAT activities and TRPM2 gene expression were measured from liver tissues of rats. In addition, liver, heart, vessel, kidney, muscle and white adipose tissue samples were studied histopathologically. Results: Blood sugar was higher in the YY group compared to the other groups (P < 0.005), while YY group showed lower blood pressure and more ECG abnormalities. In the liver, MDA, IL-1β, TRPM2 levels were significantly higher in the YY group (P < 0.005), while SOD activity was lower (P < 0.005); this difference was not observed in the CAT activity, IL-6, TRPM2 gene levels (P > 0.005). Histopathologically, steatosis was found only in the liver of HFD feeding groups; no pathological differences were observed in kidney, heart, vascular, muscle and white fat tissue. Conclusion: The increased blood glucose levels, ALP and cholesterol with the HFD, and abnormal cardiac measurements may cause deterioration in insulin metabolism and cardiovascular problems due to the fatty diet. The increased levels of MDA, IL-1β and TRPM2 in the liver may indicate that oxidative stress will increase with HFD. The decrease in the elevated values with Curcumin may contribute to oxidative stress, lipid metabolism and inflammation.