Ankara'daki genç (15-18 yaş) lisanslı bayan ve erkek yücücülerin reaksiyon zamanı değerlerinin karşılaştırılması
The comparison of the reaction time between the male and female licenced junior (15-18 years old) swimmers in Ankara
- Tez No: 165286
- Danışmanlar: PROF.DR. FEHMİ TUNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Ankara 'daki Genç (15-18 Yaş) Lisanslı Bayan ve Erkek Yüzücülerin Reaksiyon Zamanı Değerlerinin Karşılaştırılması. Bu çalışmanın amacı, Ankara' daki 15-18 yaş lisanslı bayan ve erkek yüzücülerin akustik (ses) reaksiyon zamanı değerlerinin karşılaştırılması ve yine bu reaksiyon zamanı değerlerinin kısa mesafedeki (50m.serbest) performansına olan etkisinin incelenmesi üzerine kurgulanmıştır. Araştırma Ankara' daki yüzme kulüplerine bağlı olarak lisanslı ve aktif yüzme sporuyla ilgilenen 15-18 yaş (genç) 20 bayan ve 20 erkek olmak üzere toplam 40 yüzücü üzerinde yapılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler istatistiksel analizleri yapılarak tablo ve grafikler halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Comparison of The Reaction Time Between The Male and Female Licenced Junior (15-18 years old) Swimmers in Ankara. The purpose of this research is determine to compare acoustic-sound reaction time between the 15-18 years old junior male and female swimmers in Ankara and also to compare the effects of the reaction time to the short distance (50m.freestyle) performance. This research is done between the 20 male and 20 female total 40 licenced 15- 18 years old junior swimmers in Ankara. In this research, all the statistical analysis is done and necessary tables and graffics are given The results showed that where the reaction time was compared between the male and female, the male reaction time is better than the females reaction time.