Süt dişlerinde direkt pulpa kaplama materyali olarak uygulanan mineraltioxide aggregate (MTA)'nın klinik ve histolojik değerlendirilmesi
Clinical and histological evaluation of mineral trioxide aggregate (MTA) as a pulp capping material in primary teeth
- Tez No: 165295
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞEGÜL ÖLMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
-96 ÖZET Çalışmanın amacı süt dişlerinde direkt pulpa kaplama materyali olarak kullanılan beyaz MTA'nın klinik ve histolojik olarak etkinliğinin değerlendirilmesidir. Çalışmanın klinik takip bölümü, 5-8 yaşlan arasında, simetrik süt molar dişlerinde derin okluzal çürüğü bulunan 25 hastanın 50 adet süt molar dişinde gerçekleştirilmiştir. Kavite preparasyonu sırasında oluşan mekanik perforasyonlar MTA veya kontrol grubunda Ca(OH)2 ile kaplanmış ve üzerine rezinle güçlendirilmiş çinkoksit öjenol uygulandıktan sonra dişler amalgam ile restore edilmiştir. Tedavi edilen dişlerin 1, 3, 6, 9, 12, 18 ve 24 aylık klinik ve radyografik takipleri yapılmıştır. Histolojik değerlendirme bölümüne 7 hastanın ortodontik amaçla çekim endikasyonu bulunan çürüksüz, simetrik 14 adet süt molar dişi dahil edilmiştir. Dişlerin bukkal yüzeylerinde açılan sınıf V kavitelerde steril sondla oluşturulan perforasyonlarm üzerine MTA veya Ca(OH)2 uygulanmış, pulpa kaplama materyallerinin üzerine rezinle güçlendirilmiş çinko oksit öjenol yerleştirildikten sonra amalgamla restore edilmiştir. Tedavi edilen dişlerin 7, 21 ve 90 gün sonra çekimleri gerçekleştirilmiş ve dişler histolojik olarak incelenmiştir. MTA ve Ca(OH)2 gruplarındaki hiçbir diş takip edildikleri süre içerisinde klinik ve radyografik olarak herhangi bir patolojik bulgu97 göstermemiştir. Her iki grup da klinik ve radyografîk olarak % 100 başarılı bulunmuştur. Histolojik değerlendirmede, direkt pulpa kaplama materyali olarak kullanılan MTA ve Ca(OH)2'e karşı oluşan pulpa cevaplan arasında belirgin bir fark olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
98 SUMMARY The aim of this study was to evaluate the effectiveness of white MTA clinically and histologically when used as pulp capping material in primary teeth. Clinical follow up was performed on 50 symmetrical primary molars with deep occlusal caries, on 25 patients between 5 and 8 of age. Pulps mechanically exposed during cavity preparation were capped with MTA or Ca(OH>2, restored with amalgam after resin bonded zinc oxide eugenol application. Clinical and radiographical follow up was carried out at 1, 3, 6, 9, 12, 18, and 24 months. In the histological evaluation part, 7 patients' 14 caries-free symmetrical primary molars that were scheduled for extraction for orthodontic purposes were used. Buccal class V cavities were prepared and the pulps were exposed using sterile probe. MTA or Ca(OH)2 was placed on the exposures, resin bonded zinc oxide eugenol was applied and amalgam was used for restoration. The teeth were extracted after 7, 21 or 90 days and analyzed histologically. None of the teeth in the MTA and Ca(OH)2 groups exhibited pathological findings clinically or radiographically. In both groups, 100% clinical and radiographical success rate was achieved. Histological evaluation demonstrated that there was no significant differences between the pulpal responses when MTA or Ca(OH)2 was used as the99 direct pulp capping material.