Akut hiperkapnik solunum yetmezliği ile hastaneye başvuran koah tanili hastalarin hastane içi erken mortalite ve 90 günlük mortalitesinin nivo (Non -invasive ventilation outcomes) skoru ile değerlendirilmesi
The evaluation of in-hospital early and 90 days mortality with nivo (Non -invasive ventilation outcomes) score of the copd patients admitted to hospital with acute hypercapni̇c respiratory failure
- Tez No: 777695
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ERNAM, UZMAN MAKBULE ÖZLEM AKBAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Kronik obstrüktif akciğer hastalığı alevlenmesinde akut hiperkapnik solunum yetmezliği gelişen hastalarda mortalite ve morbiditenin arttığı gösterilmiştir. Non-invazif mekanik ventilasyon (NIMV) akut hiperkarbik solunum yetmezliğinin erken aşamasında, derin asidoz gelişmeden kullanıldığında entübasyon, tedavi başarısızlığı ve mortaliteyi önlemektedir. KOAH alevlenmede akut hiperkapnik solunum yetmezliği ile hastaneye yatan hastaların mortalitesini değerlendirmede uygun bir prognostik skorlama olmamasından dolayı Hartley ve arkadaşları kullanımı kolay olan NIVO skorunu geliştirmiştir. Çalışmamızda; akut hiperkapnik solunum yetmezliği ile hastanemize başvuran KOAH tanılı hastalarda NIVO skorunun hastane içi ve 90 günlük mortaliteyi ön görmede etkinliğinin değerlendirilmesini amaçladık. Gereç ve Yöntem: Kasım 2019-Kasım 2021 tarihleri arasında merkezimize başvurarak akut hiperkapnik solunum yetmezliği ile interne edilen KOAH tanılı, 35 yaş ve üstü, 10 paket/yıl ve üzeri sigara öyküsü olan, Non-invazif mekanik ventilatör ile takibe alınan 250 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların; yaş, cinsiyet, KOAH tanılı olduğu süre, sigara, ek hastalıklar, solunum destek cihazı sahibi olma durumu, yatış elektrokardiyogram, yatış postero-anterior akciğer grafisi, genişletilmiş MRCD skoru, yatış kan gazı, hemogram ve biyokimya değerleri, yatış süresi, üst yoğun bakıma nakil durumu, entübasyon durumu, hastane içi ölüm durumu, taburculuk durumu, taburculuk sonrası hastane acil servis başvuru sayısı ve tekrar yatış durumu verileri kaydedildi. Hastane yatışından itibaren 90 gün içinde ölenler geç mortalite olarak kaydedildi. Çalışmamıza dahil edilen hastaların çoğunun başvuru sırasında asidozda olması sebebiyle modifiye NIVO skoru geliştirildi. Veriler ışığında NIVO ve modifiye NIVO skorları hesaplandı. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 250 hastanın 83'ü (%33.2) kadın, 167'si (%66.8) erkek idi. Hastaların yaş ortalaması 69 (±9) idi. Hastaların 33'ü hastane yatışı sırasında, taburcu olan 17 hasta ise yatıştan itibaren 90 gün içerisinde eksitus olmuştur. Hastalar total NIVO ve modifiye NIVO skoruna göre 4 risk grubuna kategorize edildiğinde, risk yükseldiğinde hastane içi ve 90 günlük mortalite oranlarının, aynı zamanda NIV başarısızlığının istatistiksel olarak anlamlı şekilde arttığı görülmüştür. Sonuç: NIVO skoru hastane içi ve 90 günlük mortaliteyi ön görmenin yanı sıra, NIV başarısızlığını ön görmede de etkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction: Mortality and morbidity increases with acute hypercapnic respiratory failure during COPD exacerbation. Non-invasive mechanical ventilation (NIMV) prevents intubation, treatment failure and mortality when administered in the early phase of acute hypercapnic respiratory failure before severe acidosis occurs. Due to lack of adequate prognostic scoring systems assessing mortality for patients with acute hypercapnic respiratory failure during COPD exacarbation, Hartley et al. proposed easy to use NIVO score. In our study, we aimed to investigate the prediction accuracy of NIVO score for in hospital and 90-days mortality in patients with COPD that admitted to our hospital with acute hypercapnic respiratory failure. Materials and Methods: Between the dates of November 2019 and November 2021, 250 patients with COPD that hospitalized with acute hypercapnic respiratory failure treated with non-invasive mechanical ventilation were included in our study. Patients were 35 years old or older with smoking history of at least 10 pack-year. Patient data including age, sex, duration of COPD, smoking status, comorbidities, use of positive airway pressure device, ECG at admission, posteroanterior chest X-ray at admission, extended MRCD score, arterial blood gas at admission, full blood count and biochemistry, hospital stay, transfer to intensive care unit (ICU), intubation requirement, in hospital mortality, discharge status, postdischarge readmission and rehospitalization were recorded. Late mortality was defined as death occuring within 90 days after discharge. Modified NIVO score is developed as most of the patients included in our study presented with acidosis. NIVO and modified NIVO scores were calculated with given parameters. Results: 83 (33.2%) of 250 patients in our study were female and remaining 167 (66.8%) were male. Average age of the patients' was 69 (±9). 33 of the patients died during hospital stay and another 17 died within 90 days after discharge. After classifying patients into 4 risk groups based on their respective NIVO and modified NIVO scores, higher risk groups showed statistically significant increase in non-invasive ventilation failure rates in addition to increased mortality during hospital stay and late mortality. Conclusions: NIVO score successfully predicted non-invasive ventilation failure in addition to mortality during hospital stay and late mortality.