Nokturnal enürezis sıklığı ve eşlik eden faktörler
Prevalance of nocturnal enuresis and accompanying factors
- Tez No: 165336
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YELTEKİN DEMİREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu çalışma Sivas'ta yaşayan 5-15 yaş grubu çocuklarda nokturnal enürezis (NE) prevalansını, eşlik eden faktörleri ve tedaviyle ilgili özellikleri tanımlamak üzere düzenlendi. Üç haftalık süre içinde, üç ayrı sağlık ocağına başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden toplam 1423 çocuğun anne-babasına bir anketör tarafından; sosyodemografik ve sosyoekonomik parametreleri, muhtemel ailevi stres kaynaklarını, NE'i olan çocukların klinik ve tedavi ile ilgili özelliklerini sorgulayan toplam 42 sorudan oluşan bir anket uygulandı. Veri analizi tanımlayıcı istatistikler ki-kare ve t-testi kullanılarak yapıldı. NE prevalansı %17.4'dü. Prevalans erkeklerde daha sıktı (erkek-kız oram: 1.55). Beklentiye uygun olarak, en yüksek prevalans 5 yaş grubunda tespit edildi ve her iki cinsiyette yaş büyüdükçe prevalans düşmekteydi. NE'i olan çocuklarda pozitif aile hikayesi sadece kardeşler göz önüne alındığında %36.4, geniş anlamda akrabalar göz önüne alındığında ise %76.5'di. Gece kendiliğinden kalkıp tuvalete gitme enüretik olmayan çocuklarda; gündüz sık idrar yapma ise enüretik çocuklarda daha sıktı (p0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was conducted to establish the prevalence of nocturnal enuresis (NE), to determine accompanying factors and to identify common methods of managing NE in Turkish children aged between 5 and 15 years living in Sivas. At three different primary healthcare center, during the 3 weeks study period, parents of 1423 children completed voluntarily a questionnaire consisted of 42 items under supervision of a researcher. The questionnaire asked about socioeconomic and sociodemographic data, enuresis data, medical history of children and families and family stressors. Descriptive statistics, chi-square and t-tests were used for data analysis. The reported prevalence of NE was 17.4%. NE was more prevalent among boys (male-female ratio: 1.55). The highest prevalence rate was found in the children aged 5 years and the rates, in agreement with the expectance, decreased by growing age without gender bias. The rate of positive family history was 36.4% for siblings only and 76.5% for enlarged family members of the nocturnal enuretic children.