Fazla kireçli toprakta yetiştirilen domatesin verim ve verim unsurlarına farklı su düzeyleri ile potasyum ve magnezyum uygulamalarının etkileri
Effects of different water levels with potassium and magnesium applications on the yield and yield components of tomato grown in high lime soil
  1. Tez No: 951311
  2. Yazar: MAHMOUD NAZZAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZENGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Türkiye'de 23.4 milyon hektar tarım arazisinin %20'si asidik, %80'i ise kireçli ve bazik pH'lı topraklardan oluşmaktadır. Bu tür topraklarda yetiştirilen sebzelerde dengeli besleme uygulamaları ile verim ve kalite artırılabilir. Kalsiyum eksikliği ya da potasyum ve/veya magnezyum fazlalığı nedeniyle bitkinin yeterli düzeyde kalsiyum alamaması, özellikle yüksek hava nemi koşullarında yaprak veya meyvede kalsiyum eksikliğine yol açarak çiçek burnu çürüklüğü (ÇBÇ) gibi fizyolojik bozuklukların görülmesine neden olabilir. Kireçli topraklarda bulunan fazla kalsiyum, potasyum ve magnezyumun bitki tarafından yeterince alınmasını engelleyebilir. Kalsiyumun bitki bünyesine alımı büyük ölçüde su alımıyla ilişkili olup, bu elementler arasındaki antagonistik etkileşimler nedeniyle alım yeterli seviyeye ulaşamayabilir. Potasyum ve magnezyum ise sebze yetiştiriciliğinde yalnızca verim ve kalite artışı sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda bitkinin hastalık ve zararlılara karşı direncini artıran temel makro besin elementlerindendir. Domates üretiminde karşılaşılan en önemli sorun, toprak çözeltisindeki bu üç ana makro besin elementi arasındaki dengesizlikten kaynaklanan dengesiz beslenmedir. Bu bağlamda, 2023 yılında Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü Araştırma Serası'nda yürütülen çalışmada, fazla kireçli toprağa uygulanan farklı dozlardaki potasyum ve magnezyum ile farklı su seviyelerinin sanayilik domates üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Üç farklı su seviyesi (tarla kapasitesi nem seviyesinin %70, %100 ve %130'u), üç farklı potasyum dozu (0, 600 ve 1.200 mg K kg-1) ve üç farklı magnezyum dozu (0, 300 ve 600 mg Mg kg-1) uygulanarak tesadüf parselleri deneme desenine göre dört tekerrürlü olarak yürütülen çalışmada, fazla kireçli toprakta (%38.2) yetiştirilen sanayi domatesinin verim ve verim unsurlarına etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In Türkiye, out of 23.4 million hectares of agricultural land, 20% have acidic soils while 80% have calcareous and alkaline soils. Balanced nutritional practices can enhance the yield and quality of vegetables grown in these soils. Calcium deficiency, or excessive levels of potassium and/or magnesium, can impair the uptake of sufficient calcium by plants. This may lead to physiological disorders such as blossom-end rot (BER), particularly under conditions of high air humidity where calcium deficiency in leaves or fruits becomes more pronounced. In calcareous soils, excess calcium can hinder the absorption of potassium and magnesium by plants. Calcium uptake is largely dependent on water uptake, and due to antagonistic interactions among these elements, calcium may not reach adequate levels within plant tissues. Potassium and magnesium are essential macronutrients that not only increase yield and quality in vegetable cultivation, but also enhance the plant's resistance to diseases and pests. The main problem in tomato production is the nutritional imbalance caused by the imbalance between these three main macronutrients in the soil solution. In this context, the effects of different doses of potassium and magnesium and different water levels on tomato were investigated in a study carried out in the research greenhouse of the Department of Soil Science and Plant Nutrition, Faculty of Agriculture, Selçuk University in 2023. In the study, the effects of three different water levels (70%, 100% and 130% of the field capacity moisture level), three different doses of potassium (0, 600 and 1.200 mg K kg-1) and three different doses of magnesium (0, 300 and 600 mg Mg kg-1) on the yield and yield components of industrial tomato grown in high lime soil (38.2%) were investigated with four replications according to the randomized plot experimental design.