ICSI'nin kullanıldığı sikluslarda sperm DNA hasarı ve morfolojisi ile fertilizasyon ve embriyo kalitesi arasındaki ilişki
Correlation of sperm DNA damage,sperm morphology and fertilization, embryo quality in ICSI cycles
  1. Tez No: 165355
  2. Yazar: FATMA BAHAR ATASOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CİHAT ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET ICSI' nin Kullanıldığı Sikluslarda Sperm DNA Hasarı ve Morfolojisi ile Fertilizasyon ve Embriyo Kalitesi Arasındaki İlişki Bu çalışma 01 Haziran - 01 Aralık 2004 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Tüp Bebek Ünitesi ve İnfertilite Merkezi'nde yapılmıştır. Çalışma bölüme başvuran 56 infertil çiftin dahil edildiği prospektif bir çalışmadır. Sperm DNA' sının ve morfolojisinin ICSI' deki embriyo kalitesi ve fertilizasyon oranlan ile olan ilişkisi araştırılmıştır. Çalışmaya katılan tüm çiftlerde ICSI ile IVF uygulanmıştır. Ortalama kadın yaşı 29,7 iken erkek yaşı 33,4' tür. Kadın yaşının 35 ve altında olmasına ve tüm hastalarda aynı ovulasyon indüksiyonu protokolünün kullanılmasına dikkat edilmiştir. Erkek yaşı ise 44 altındadır. Çiftlerin 31' inde(%55,3) male faktör, T sinde tubal faktör(%12,5), 18' inde açıklanamayan infertilite (%32,1) bulunmaktadır. Çiftlerin ortalama fertilizasyon oranı %61,5' tir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Correlation of Sperm DNA Damage, Sperm Morphology and Fertilization, Embryo Quality in ICSI Used Cycles The study has done between 01-06-2004 and 01-12-2004 in Ankara University Faculty of Medicine Obstetrics and Gynecology Department and IVF Centre. 56 infertil pairs has included in this prospective study. İn this study, we research sperm DNA and its morphology's relation with embryo quality and fertilization ratio in ICSI. We performed IVF via ICSI to all patients. Mean women age is 29.7 but 33.4 in male. We noticed that all women under the 35 years age and also same ovulation induction protocol was applied. Male age is under 44 years old. infertility due to male factor is in 31 pairs( %55.3), tubal factor in 7(%12.5) and unexplained in 18(%32.1). Mean fertilization ratio is %61.5. When sperm morphology and DNA damage is compared according to fertilization and embryo quality; statistical result shows that fertilization ratio is %73.2 in normal sperm morphology group but %51.6 in abnormal group (p< 0.01). This results demonstrate that morphology and fertilization shows positive correlation. When the AO staining and fertilization ratio compared; fertilization was %51.3 in AO(+) group but %68.2 in AO(-) group(p< 0.05). This results suggest the negative correlation between DNA damage and fertilization ratio. No significant relation has been found between sperm morphology and embryo quality but in AO(-) staining group in which sperm DNA damage is under %56, grade A embriyo ratio is % 58.