Bispektral indeks monitörizasyonun intraoperatif anestezi ve postoperatif analjezi kalitesi üzerine etkileri
The effect of bispectral index monitorization on quality of intraoperative anesthesia and postoperative analgesia
  1. Tez No: 165358
  2. Yazar: SANEM ÇAKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YEŞİM ATEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
7. ÖZET Bu çalışmanın amacı; majör abdominal cerrahi operasyonlarında BİS monitörizasyonu kullanımının; inhalasyon anestezisi + intra-postoperatif epidural morfin-bupivakain analjezisi üzerine etkilerinin, BIS kullanılmayan inhalasyon anestezisi + intra-postoperatif epidural morfin-bupivakain analjezisi ve inhalasyon anestezisi + postoperatif hasta kontrollü intravenöz morfin analjezisi ile karşılaştırılmasıdır. Bunun yanında bu yöntemlerin intraoperatif anestezik ajan gereksinimi, postoperatif analjezi kalitesi ve cerrahiye endokrin-metabolik stres yanıt üzerine erken ve geç dönem etkilerinin değerlendirilmesi de planlanmıştır. Çalışmamızda; epidural uygulanan hastalarda postoperatif dönemde daha etkin analjezi sağlandığı, intraoperatif anestezik ajan gereksinimin daha az olduğu gözlenmiştir. Bunun yanısıra mobilizasyon, oral beslenme ve taburculuk zamanı gibi geç dönem etkiler üzerinde fark gözlenmemiştir. Cerrahiye nöroendokrin yanıt karşılaştırıldığında gruplar arasında fark gözlenmemiştir. Sonuç olarak çalışmamızda anestezi derinliğinin ölçümünde güvenli bir yöntem olan BIS monitörizasyonu ile anestezik ajan gereksiniminin azaltılabildiği; genel anestezinin rejyonel anestezi ile desteklenmesi ile de intraoperatif ve postoperatif ağrının azaldığı bulunmuştur. BIS monitörizasyonu ve epidural analjezi ile desteklenen genel anestezi uygulamasının majör abdominal cerrahi girişimlerde daha az anestezik madde ile kaliteli anestezi ve analjezi sağlanabileceği görüşündeyiz. 77
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY The aim of this study is to compare the effects of BIS monitorization on inhalation anesthesia + intra-postoperative epidural morphine-bupivacaine analgesia with inhalation anesthesia + intra-postoperative epidural morphine-bupivacaine analgesia and inhalation anesthesia + postoperative patient controlled intravenous morphine analgesia without BIS monitorization in patients undergoing major abdominal surgery. Besides we also planned to evaluate the effects of these methods on intraoperative anesthetic agent requirements, postoperative analgesia quality and early and late effects on neuroendocrine stress response to surgery. In our study, we observed more effective postoperative pain relief and lesser intraoperative anesthetic agent requirements in epidural anesthesia groups. But on the other hand, there was no difference in terms of mobilization, oral feeding and neuroendocrine response to surgery. As a result; we can say that BIS monitorization is a reliable method in measurement of anesthesia depth and by this method anesthetic agent requirements can be reduced and also we can say that combined general and regional anesthesia provides better intraoperative and postoperative pain relief. In our point of view, general anesthesia combined with BIS monitorization and regional anesthesia provides qualified anesthesia and analgesia in major abdominal surgery with reduced anesthetic agent requirements. 78