Türkiye'de izlenen yaprak ve işlenmiş tütün politikası ve Avrupa Topluluğu karşısındaki sorunlar
The Turkish tobacco and cigarette policy and its problem towards european commonity
  1. Tez No: 16541
  2. Yazar: HÜLYA GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYHAN TUFAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TÜRKİYE'DE İZLENEN YAPRAK VE İŞLENMİŞ TÜTÜN POLİTİKASI VE AVRUPA TOPLULUĞU KARŞISINDAKİ SORUNLAR Hülya GÜNGÖR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ayhan TUFAN 1991, Sayfa:ll5 3üri: Prof.Dr. Ayhan TUFAN Prof.Dr. Metin TALİM Prof.Dr. Nurettin YILDIRAK Türkiye'de, 16. yüzyılda başlayan tütün tarımı, aile tarımı şeklinde yaygınlaşmıştır. Tütün, ülkemizde 1941 yılından itibaren desteklenmeye alınmış, izlenen fiyat politikalarından, tütün üretimi büyük ölçüde etkilenmiş tir. Türkiye, tütün üretiminde dünyada altıncı sırada, Şark tipi tütün üreten ülkeler arasında ise birinci sırada yer almaktadır. Dış ticaretimizde önemli bir yere sahip olan yaprak tütün dış satımı 1989 yılında toplam dış satım gelirlerinin % 4,1'ini, toplam tarımsal ürünler dış satım gelirlerinin ise % 22,6'sını oluşturmaktadır. Ülkemizde üretilen sigaraların kalitelerinin yabancı sigaralar düzeyinde olmaması yabancı sigaralara karşı büyük bir talep artışına neden olmaktadır. Tütün ticaretinde dış alımın 1986 yılında serbest bırakılmasından sonra yabancı sigaraların Türkiye'ye artan bir oranda girmesi sonucunu doğurmuştur. Avrupa Topluluğu'na uyum sağlama yönünden doğru bir adın atılmış olmasına karşın söz konusu sigara dış alımındaki artış Türk sigara endüstrisi ve Şark tipi tütüncülüğümüzün uzun vadede geleceğini tehlikeye sokabilir.. Ülkemizde üretilen tütün ve si gara kalitelerinin iyileştirilmesi var olan olumsuzlukların giderilmesi açısından zoronludur. Tütün üreticilerinin sorunlarını belirlemek amacıyla yapılan görüşmelerde en önemli sorun olarak tütüne verilen fiyatların düşük olması belirlenmiştir. Tütün üreticisi, üretime başlamadan önce T. C. Ziraat B8nkası'ndan veya Tarım Kredi Kooperatifleri'nden kredi, şahıslarda da11 avans almaktadır. Fakat alınan bu kredi ve avansların faizlerinin yüksek olması ve tütün piyasasının geç açılması üreticinin ödemede güçlük çekmesine neden olmaktadır. Avrupa Topluluğu'nda Yunanistan ve İtalya da Şark tipi tütün üretimi yapılmaktadır. Türkiye'nin, Avrupa Topluluğu'na, girmesi durumunda bu ülkelerde rekabet edebilmesi için kaliteli ve daha düşük maliyetli tütün ve sigara üretmek durumundadır. Ayrıca, Topluluğa uyum sağlamak için Avrupa Topluluğu 'nun tütün politikasının uygulanmasına yavaş yavaş geçilmelidir. ANAHTAR KELİMELER: Tütün, sigara, Avrupa Topluluğu, tütün ve sigaraya ilişkin yasalar ve yönetmelikler, tütün politikası, tütün dış ticareti.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT Masters Thesis THE TURKISH TOBACCO AND CIGARETTE POLICY AND ITS PROBLEM TOWARDS EUROPEAN COMMUNITY Hülya GÜNGÖR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Agricultural Economics Department Supervisor : Prof. Dr. Ayhan TUFAN 1991, Page: 115 Jury : Prof.Dr. Ayhan TUFAN Prof.Dr. Metin TALİM Prof.Dr. Nurettin YILDIRAK Tobacco farming which is started during the l6tn century, has widely become family activity in Turkey. Tobacco farming has been supported by the government such as price policy since 1941 and its production has been influenced by this price policy, Turkey has the sixth place among the tobacco producers and has the first place among the oriental tobacco producer countries in the world. Tobecco has a significant share in the Turkish Foreign Trade. In this context, its share was 4.1 % and 22.6 % within the total export and agricultural export respectively. Because of the lower quality of the domestic cigarette production increased the demand of imported cigarettes in the country. Turkey liberated the tobacco policy in 1986 and consequently the demand to the imported cigarettes began to rise, ^t can be noted as a wise step, within the harmonisat ion process to EC, but it could effect the National Cigarette Industry and oriental tobacco production negatively in the longterm. The quality of tobacco and cigarette which is produced domestically should be improved and other measures should be taken by the government. The findings of the interviews held among the producers showed that the main problem in tobacco production was the low price policy.iv Another Problem was the insufficient farm credit conditions such as high interest rates. Because tobacco farmers usually needed to get credits from the State Bank of Agriculture, Agricultural Credit Cooperatives or private companies during the production. The high interest rates and the late openning of the tobacco market brings many difficulties to the farmers when they paying the loans back. In EC, Greece and Italy is also an Oriental tobacco producers. After the full membership of Turkey to EC, to compete with those countries, she should lower the production cost of tobacco and cigarette and should also improve the quality. And also EC's tobacco policy should be adopted and implemented gradually. " KEY WORDS: Tobacco, cigarette, European Community, laws and regulations which are belong to tobacco and cigarette, tobacco policy, tebocco foreing trade.