Türkiye ve Avrupa Topluluğu'nda tarım ürünleri dış ticaret politikaları -karşılaştırmalı bir araştırma-
- Tez No: 16543
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLCAN ERAKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TÜRKİYE VE AVRUPA TOPLULUĞUNDA TARIM ÜRÜNLERİ DIŞ TİCARET POLİTİKALARI - KARŞILAŞTIRMALI BİR ARAŞTIRMA - Emine DOĞAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü- Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Gülcan ERAKTAN 1991, Sayfa: 197 Jüri s Prof.Dr. Gülcan ERAKTAN Prof.Dr. Rauf ARIZAN Prof.Dr. Nurettin YILDIRAK Bu araştırmada, Avrupa Topluluğu ve Türkiye'nin tarım ürünleri dış ticaret politikası karşılaştırılmış ve Avrupa Topluluğunda korumacılığın çok daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Çünkü, seçilmiş tarım ürünlerinin ithalatında çeşitli şekillerde alınan vergiler Topluluk' ta Türkiye' dekinin çok üstündedir. Bununla birlikte ihracatta da Türk ihracatçısına verilen teşvik önlemlerine göre Topluluk ihracatçısına -dolayısıyla üreticisine- sağlanan destek önemli boyutlara ulaşmaktadır. AT'nun son üç üyesinin uyum süreçleri dikkate alınarak, Türkiye'nin tam üyeliği halinde, Ortak Tarım Politikasına uyum süreci incelenmiştir. Daha sonra, olası bir tam Üyelikte seçilmiş bazı tarım ürünlerinin dış ticaretinden doğacak parasal akımlar hesaplanmıştır. Sonuç olarak, bu araştırma bulguları, seçilen bu ürünler için tam üyeliğin, Türkiye'nin lehine olmıyacağını ortaya koymuştur. AHAHTAR KELİMELER? Avrupa Topluluğu, Ortak tarım politikası dış ticaret politika sı, ihraca t rejimi, ithalat rejimi >
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT Masters Thesis THE FOREIGN TRADE POLICIES ON AGRICULTURAL PRODUCTS IN EC AND TURKEY- A COMPARATIVE RESEARCH- Emine DOGAN - - Ankara University Graduate Sohool of Natural and Applied Sciences Agricultural Economics Department Supervisor: Prof.Dr. Gülcan ERAKTAN 1991, Page: 191 Jurys Prof.Dr. Gülcan ERAKTAN Prof.Dr. Rauf ARIKAN Prof.Dr. Nurettin YILDIRAK İn this research, the foreign trade policies on agricultural products of European Community (EC) and Turkey are compared and it is shown that the protectionsm on the trade policy in EC is higher than in Turkey. The reason of this oo»£tasion is being based on the higher taxes which are having from the import of certain kinds *>f agricultural products in EC. It is significant that also the incentive measures which are granted to the ©xporters ©f sgrioullmrsl products -indirectly to the producers- are also much greater in EC when the implementations in Turkey are taken into account. The adaptation prooess of Turkey to CAP after the accession in EC is studied as well and in order to guess the duration of the transformation stages the case of- the lest three member oountries is examined*. Then the financial transfers which will be emerged after the full -membership of Turkey ara estimated for some, selected faasm products. As a ooaolusion itsean be suggested that the full membership of Turkey win not be in favour of Turkey in respect of the financial transfers which will be created' asr'-arresult of foreign trade of selected agricultural products. KEY WORDS s European Community, common agricultural policy, foreign fa*ade policy, import policy, export policy