Konjestif kalp yetmezliğinde B bloker (carvedilol) tedavisinin N-terminal pro-beyin natriüretik peptid seviyesi üzerine etkisi
- Tez No: 165447
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ENGİN BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Konjestif kalp yetersizliği tüm dünyada en önemli ölüm nedenlerinin başında gelmektedir. Konjestif kalp yetersizliğinin tedavisinde p blokerlerin mortaliteyi azaltıcı etkilerinin olduğu gösterilmiştir. Kalp yetersizliğinde miyositler tarafından salgılanan NT-pro BNP sekresyonu artar. Bugüne kadar konjestif kalp yetersizliğinin tedavisinde p blokerlerin NT-pro BNP düzeyini nasıl etkilediğine dair bir çalışma yapılmamıştır. Bu çalışma konjestif kalp yetersizlikli hastalarda nonselektif bir p bloker olan, (aynı zamanda aı bloker etkisi de bulunan) karvedilol tedavisinin NT-pro BNP düzeyleri üzerine etkisinin nasıl olduğunu belirlemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya semptomatik konjestif kalp yetersizliği olan 13'ü erkek 7 'si kadın 20 hasta ve 13'ü erkek 7 'si kadm 20 sağlıklı birey alındı. Hastalar uzun süredir P bloker dışında diğer kalp yetersizliği tedavilerini almaktaydı. P bloker ilavesinden önce tüm hastaların bazal transtorasik ekokardiografi kayıtlan alındı. Ayrıca tüm hastalardan ve sağlıklı bireylerden NT-pro BNP için venöz kan örneği alındı. Hastalara minimal dozda karvedilol başlanıp 15 günde bir doz artırımı yapılarak tolere edebildikleri maksimal doza çıkıldı. Her hastada ulaşılabilen maksimum karvedilol dozuna çıkıldıktan sonraki 3. ayın sonunda NT-pro BNP için venöz kan örneği tekrar alındı ve transtorasik ekokardiografi ile de sol ventrikül fonksiyonları tekrar değerlendirildi. Plazma NT-pro BNP düzeyi“sandwich immunoassay”(Roche Elecsys 1010/2010 and Elecsys Module, Indianapolis, USA) tekniği ile ölçüldü ve sol ventrikül performansını değerlendirmek için sol ventrikül diyastol sonu çapı, sol ventrikül sistol sonu çapı, sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu ve sol ventrikül fraksiyonel kısalması ölçüldü. Çalışma başlangıcında alman plazma NT-proBNP düzeyleri konjestif kalp yetersizlikli hastalarda kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulundu (sırasıyla 2083.5± 1473.0 pg/mL, 49.99±19.71 pg/mL; p= 0.001). Karvedilol tedavisinin 3. ayında plazma NT-proBNP düzeyi başlangıç değere göre anlamlı şekilde azalma gösterdi (sırasıyla başlangıç: 2083.5± 1473.0 pg/mL, 3. ay sonu: 1012.1± 806.2 pg/mL; p= 0.001).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Congestive heart failure is one of the leading death reasons in the world. P blockers are indicated to reduce mortality in the treatment of congestive heart failure. Amount of NT-pro BNP secreted by myocytes is increased in congestive heart failure. There is no study on how P blockers affect NT-pro BNP in treatment of heart failure. In this study, in the patients with congestive heart failure, it is aimed to determine the impacts of carvedilol treatment having a Oi blocker impact and being non-selective (PI and P2) P blocker on the NT-pro BNP levels. 20 patients (13 of them male and 7 of them female) with congestive heart failure and 20 healty person (13 of them male and 7 of them female) were included in the study. The patients had received classical heart failure treatment without P blocker for along time. Left ventricular functions by transthoracic echocardiography were evaluated in the basal before p blocker was add in the treatment. Besides, all of patients and healty persons had taken a venous blood sample for NT-pro BNP. Minimal doses of carvedilol was initiated and the tolerated maximal dose was reached by increasing the dose once a fifteen days. At the end of third month of the carvedilol treatment, all of the patients that were reached the maximal dose were retaken a venous blood sample for NT-pro BNP, and left ventricular functions were reevaluated by transthoracic echocardiography. Plasma NT-pro BNP concentration was measured with“sandwich immunoassay”(Roche Elecsys 1010/2010 and Elecsys Module, Indianapolis, USA) technique and left ventricular end-diastolic dimensions, left ventricular end-systolic dimensions, left ventricular ejection fraction and left ventricular fractional shortening in order to evaluate left ventricular performance were measured. In the begining of this study, the level of plasma NT-pro BNP were found significantly higher patients with congestive heart failure than in control group (respectively 2083.5± 1473.0 pg/mL, 49.99±19.71 pg/mL; p=0.001). In the third month of the treatment with carvedilol, the level of plasma NT-pro BNP (p=0.001) was significantly decreased according to initial level of plasma.