Akut koroner sendromlu hastalarda başvurudaki serum myeloperoksidaz düzeyleri ile erken dönem major kardiyak olaylar arasındaki ilişki
  1. Tez No: 165448
  2. Yazar: ŞAKİR ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMAL EROL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Akut koroner sendromların kritik mediatörü olarak polimorfonükleer nötrofiller artmış bir öneme sahiptir. Myeloperoksidaz (MPO), polimorfonükleer nötrofiller tarafından üretilen bir hemoproteindir. Nötrofillerin aktivasyonuyla salınan MPO güçlü proinflamatuar özelliklere sahip olup doku hasarına direk olarak katkıda bulunabilir. Bu çalışma akut koroner sendromlu hastalarda MPO'nun erken dönem major kardiyovasküler olayların belirleyicisi olup olmadığını araştırmak amacıyla planlandı. Akut koroner sendromlu ardışık 243 hastada (153 akut miyokard infarktüsü, 90 kararsız angina pektoris) başvuru esnasında ELISA tekniği ile MPO serum düzeyleri ölçüldü. Tekrarlayan angina, reinfarktüs, ventriküler aritmiler (ventriküler taşikardi, ventriküler fıbrilasyon) veya supraventriküler aritmiler (atriyal fibrilasyon, supraventriküler taşikardi) veya ileri atriyoventriküler blok, klinik kalp yetersizliği ve ölüm major kardiyak olaylar olarak tanımlandı. Bütün hastalar hastanede yatışı boyunca ve yatışdan itibaren 30 gün süreyle takip edildi. Hastalar MPO düzeylerine göre iki gruba ayrıldı: grup I: düşük MPO düzeyli hastalar (350 ug/L ve altı, n=173), grup II: yüksek MPO düzeyli hastalar (350 ug/L üzeri, n=173). Major kardiyak olay riskinin tahmininde Cox proportional-hazard regresyon modeli kullanıldı. Gruplar arasında yaş, cinsiyet, revaskülarizasyon oranı, diyabetes mellitus, hipertansiyon, sigara kullanımı ve koroner arter hastalığı hikayesi açısından fark bulunmadı (p>0.05). Grup IPdeki hastalarda hiperkolesterolemi oranı yüksekti (p=0.008). Yüksek MPO'lu hastalarda hastanede yatış süresi boyunca (risk oranı: 3.91 [% 95 güven Aralığı: 1.12 - 13.6]; p=0.03) ve taburculuk sonrası 30 gün süreyle (risk oranı: 5.08 [% 95 güven Aralığı: 1.64 - 15.7]; p=0.005) yapılan takipte ölüm riski belirgin bir şekilde artmış olarak bulundu. Yüksek MPO'lu hastalarda aritmi (risk oranı: 1.23 [% 95 güven Aralığı: 0.55 - 2.77]) ve reinfarktüs (risk oranı: 1.62 [% 95 güven Aralığı: 0.37 - 7.06]) gelişme riski düşük MPO'lu hastalara göre daha fazla bulunmasına rağmen bu artış istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0.05). Tekrarlayan angina (risk oranı: 0.58 [% 95 güven Aralığı: 0.27 - 1.25]; p>0.05) ve klinik kalp yetersizliği (risk oranı: 0.42 [% 95 güven Aralığı: 0.09 - 1.93]; p>0.05) açısından gruplar arasında fark saptanmadıIV Bu çalışmanın sonuçlan yüksek MPO düzeylerinin akut koroner sendromlu hastalarda hastanede yatış süresi ve 30 günlük takip boyunca gelişecek major kardiyak olayların belirleyicisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSRACT Polymorphonuclear neutrophils have gained attention as critical mediators of acute coronary syndromes. Myeloperoxidase (MPO), a hemoprotein abundantly expressed by polymorphonuclear neutrophils and secreted during activation, possesses potent proinflammatory properties and may contribute directly to tissue injury. This study was planned to assess whether MPO predicts early major cardiovascular adverse events in patients with acute coronary syndrome. MPO serum levels were measured by ELISA in the admission of 243 consecutive patients with acute coronary syndrome (153 acute myocardial infarction, 90 unstable angina). Recurrent angina, reinfarction, ventricular arrhythmias (ventricular tachycardia, ventricular fibrillation) or supraventricular arrhythmias (atrial fibrillation, supraventricular tachycardia) or complete atrioventricular block, clinical heart failure and death were defined as major adverse cardiac outcome. All patients were followed 30 days. Patients were divided into two groups: group I: patients with low MPO ( 350 ug/L. and under, n=173) and group II: patients with high MPO (above 350 ug/L, n=70). The Cox proportional-hazards regression model was used to estimate the relative risk for cardiovascular events. There was no significant difference in age, sex, revascularization rate, diabetes mellitus, hypertension, smoking and history of coronary artery disease between two groups (p>0.05). Group II had more hypercholesterolemia patients than group I (p=0.008). Patients with elevated MPO levels experienced a markedly increased death risk during hospital course (hazard ratio [HR] 3.91 [95% CI 1.12 to 13.6]; p=0.03) and during 30 days follow up period (hazard ratio [HR] 5.08 [95% CI 1.64 to 15.7]; p=0.005). Although there was an increase in arrhythmia (hazard ratio [HR] 1.23 [95% CI 0.55 to 2.77]), and reinfarction (hazard ratio [HR] 1.62 [95% CI 0.37 to 7.06]) in patients with elevated MPO levels compared with the group with low MPO, this increase was not statistically significant (p>0.05). There was no difference between the groups for recurrent angina (hazard ratio [HR] 0.58 [95% CI 0.27 to 1.25]; p>0.05), and clinical heart failure (hazard ratio [HR] 0.42 [95% CI 0.09 to 1.93]; p>0.05).VI The results of this study demonstrate that high MPO level predicts major adverse cardiac events in patient with acute coronary syndrome in hospital stay and 30 days follow up period.