Kronik obstrüktif akciğer hastalığında kortiosteroid kullanımının osteoporoz gelişimi üzerine etkisi
The effect of cordicosteroids on osteoposis development in COPD
  1. Tez No: 165508
  2. Yazar: EMİNE GÜLLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DEMET KARNAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET KOAH, dünyada yaygın olarak görülen, hem solunum sistemini hem de vücudun birçok sistemini etkileyebilen bir hastalıktır. KOAH'da osteoporoz gelişme sıklığı yaklaşık olarak %40'lara ulaşmaktadır. KOAH akut alevlenme dönemlerinde inhaler ve/veya sistemik kortikosteroidlere gereksinim olabilmektedir. Sistemik kortikosteroidlerin osteoporoza yol açtığı net olarak bilinirken henüz inhaler kortikosteroidlerin kemik dansitesi üzerindeki etkileri tartışmalıdır. Biz de bu nedenle hem inhaler kortikosteroidlerin kemik dansitesi üzerine etkilerini araştırmak hem de osteoporoz için riskli grupta yer aldığı bilinen KOAH'iı hastalarda olası diğer risk faktörlerini değerlendirmeyi planladık. Çalışmamıza KOAH tanısı olan 45 erkek olgu dahil edildi. Bunlardan 15 olgu daha önce hiç sistemik ya da inhaler kortikosteroid almamış, diğer 15 olgu daha önce en az 6 ay süreyle inhaler kortikosteroid kullanmış, kalan 15 olgu ise en az 15mg/gün ve en az iki hafta boyunca sistemik kortikosteroid kullanım öyküsü mevcuttu. Rutin incelemeler (tam kan, biyokimya, AKG, SFT, MİP, MEP), osteoporozu gelişimini etkileyebilecek endokrin ölçütlerin saptanması ve DEXA ile kemik mineral dansitesi (KMD) değerlendirmesi yapıldı. Olgular kortikosteroid kullanım öykülerine göre gruplandığında KMD değerleri istatistiksel anlamlı fark saptanmadı. Ancak, SFT değerlerinden FEVı ve FEVı/FVC değerlerinin hastaların KMD değerleri ile korele olduğu bulundu. Sistemik kortikosteroid alan grupta serum kalsitonin düzeyleri ve MEP değerleri inhaler kortikosteroid alanların değerleri ile karşılaştırıldığında anlamlı derecede düşüktü. Olgular diğer parametreler yönünden değerlendirildiğinde, hipoksemik hastalar ile düşük BKİ'ne, kalsitonin ve D vitamini düzeyine sahip olan olguların osteoporoz gelişme açısından yüksek riske sahip olduğu bulundu. Bu hastalar aynı zamanda daha düşük VTS'na sahiptiler. Sonuç olarak; KOAH olgularında kortikosteroid gereksinimi olduğunda, osteoporozun da dahil olduğu sistemik yan etkilerinden korunmak için, öncelikle inhaler kortikosteroidler tercih edilmelidir. Düşük FEVı ve FE\A|/FVC değerlerine sahip hastalar osteoporoz yönünden incelenmelidir. Bununla birlikte, osteoporoz yönünden incelenen KOAH'iı hastalar, yalnızca kullanmış oldukları kortikosteroid tedaviler yönünden değil, aynı zamanda bu hasta grubunda kemik dansitesini etkilediği bilinen diğer risk faktörleri açısından da değerlendirilmelidir. 61
Özet (Çeviri)
SUMMARY COPD is a very common disease world-wide effecting many systems including the skeletal system, besides respiratory. Osteoporosis risk in COPD has reached nearly 40%. Inhaled and/or systemic corticosteroids may be indicated in acute exacerbation of COPD. It is clearly known that systemic corticosteroids can lead to osteoporosis but the effects of inhaled corticosteroids on bone density are not well- established. Therefore, we aimed to investigate both the effects of inhaled corticosteroids on bone density and to evaluate the possible risk factors for osteoporosis in patients with COPD who are known to be at high risk. Forty-five male patients with COPD were included in our study. Fifteen out of them were never given inhaled and/or systemic corticosteroid treatment. Another fifteen patients have used inhaled corticosteroids for at least 6 months. The last fifteen cases have used systemic corticosteroids with the doses of at least 1 5mg/d for at least two weeks. Routine examinations, hemogram, biochemical examinations, arterial blood gasses, pulmonary function tests (PFT), maximal inspiratory pressures (MIP), maximal expiratory pressures (MEP), endocrine parameters related to development of osteoporosis and evaluation of bone mineral density (BMD) by DEXA were performed. Regarding BMD parameters, the study groups did not differ significantly. However, FENA and FEV^FVC were well correlated with BMD parameters. Serum calcitonin level and MEP values in systemic corticosteroid group were significantly decreased compared with inhaled corticosteroid group. When the patients were evaluated regarding to other parameters, hypoxemic patients, the patients with low body mass index (BMI), calcitonin, and vitamin D were found to be at high risk for the development of osteoporosis. Such patients had lower vertebra T score reflecting osteoporosis. In conclusion, when the clinician needs corticosteroids in COPD patients inhaled corticosteroids should be chosen in order to avoid systemic adverse effects like osteoporosis. Patients with low FEVi and FENA/FVC should be screened for osteoporosis. Moreover, when the COPD patient is evaluated for osteoporosis, not only corticosteroid treatment but also all other risk factors should be taken into consideration. 62