Deneysel olarak tıkanma ikteri geliştirilen ratlarda bakteriyel translokasyonun gösterilmesi
Demonstration of bacterial translocation in experimental obstructive jaundice developed rat
- Tez No: 554993
- Danışmanlar: UZMAN METİN TÜRKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Tıkanma ikterlerinde, mortalite ve morbidite ile sonuçlanabilen spontan bakteriyel enfeksiyonlar ve sepsis ile sıkça karşılaşılabilmektedir. Son zamanlarda bu komplikasyonların temelinde, intestinal kaynaklı endotokseminin yattığına dair bulgular elde edilmiştir. İntestinal endotoksemi, tıkanma ikteri gibi katabolik süreçlerde gelişen bakteriyel translokasyon sonucunda oluşmaktadır. Bakteriyel translokasyonun gelişmesindeki en önemli faktör olarak intestinal mukoza harabiyeti suçlanmıştır. Çalışma İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Deneysel Cerrahi Bölümünde, 3 gruba ayrılmış (Grup1: Sham laparotomi; Grup2: Koledok ligasyonu ve Grup3: Koledok ligasyonu + elementer diyet); toplam 45 adet Sprague-Dawley türü erkek sıçan üzerinde gerçekleştirildi. 14 günlük tıkanma ikteri periyodunu takiben, mezenterik doku, karaciğer ve dalaktan alınan biyopsiler aerob ve anaerob besi yerlerine ekildi. Bakteriyel translokasyon indeksi olarak, gram başına düşen mikroorganizma sayıları hesaplandı. Grup 1'de hiç üreme gözlenmedi. Grup 2 ve 3 arasında bakteriyel translokasyon açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0,05). Sonuç olarak; tıkanma ikterinde bakteriyel translokasyonun anlamlı biçimde arttığı gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Spontaneous bacterial infections and sepsis, which may result in mortality and morbidity, are frequently encountered in obstructive jaundice. Recently, the findings of these complications have been found to be related to intestinal source endotoxemia. Intestinal endotoxemia occurs as a result of a bacterial translocation that develops in catabolic processes such as obstruction. The most important factor in the development of bacterial translocation was the intolerance of intestinal mucosa. This study has taken Atatürk Training and Research Hospital of Izmir experimental surgery unit and 3 group of (Group 1: Sham laparotomy; Group 2: Choledochal ligation and Group3: Choledochal ligation + elementary diet); A total of 45 Sprague-Dawley rats were performed on male rats. Following a period of 14 days of obstructive episodes, biopsies taken from the mesenteric tissue, liver and spleen were planted in aerobic and anaerobic media. As a bacterial translocation index, the number of microorganisms per gram was calculated. No growth was observed in Group 1. There was no statistically significant difference between groups 2 and 3 in terms of bacterial translocation (p> 0.05). As a result it is faund that in obstructive jaundice the bacterial translocation meaningful increased.