Ratlarda deneysel olarak geliştirilen akut pankreatitte probiotik kullanımı ve enemanın septik komplikasyonların azaltılmasındaki yeri
The Role of the Use of Probiotics and Enema in Reducing the Septic Complications of Experimental Acute Pancreatitis in Rats
  1. Tez No: 236446
  2. Yazar: BAHADIR OSMAN BOZKIRLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ZİYA ANADOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, akut pankreatitte lavman, probiotik ajan Saccharomyces boulardii ve bu iki ilacın birlikte kullanımının bakteriyel translokasyon, pankreatit şiddeti, TNF-alfa serum düzeyleri ve pankreastaki TNF-alfa ekspresyonları üzerine etkisini ve bu faktörlerin birbiri ile ilişkisini araştırmaktır.Çalışmamızda her birinde 8'er rat olan 5 deney grubundan birincisine sham laparotomi yapıldı (Grup 1). Kalan 4 gruba laparotomi yapılarak biliopankreatik duktustan %3,5'luk taurokolat verildi ve bu yolla pankreatit oluşturuldu. Kontrol grubuna (Grup 2) tedavi uygulanmadı. Üçüncü gruba laparotomi sonrası 6 ve 24. saatlerde lavman uygulandı. Dördüncü gruba yine aynı saatlerde probiotik verildi. Beşinci gruba aynı saatlerde hem probiotik hem lavman uygulandı. Hayvanlar 48. saatte sakrifiye edilerek doku kültürü yapılması, pankreasın histopatolojik incelemesi ve pankreas dokusundan TNF-alfa ekspresyonu çalışmak için doku örnekleri alındı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effects of enema, probiotic agent Saccharomyces boulardii, and these two used together on the bacterial translocation, the histopathologic scores of pancreatitis, TNF-alpha serum levels, and the tissue expression of TNF-alpha in pancreatic tissue in Acute PancreatitisSham laparotomy was made to the rats in one of the 5 groups consisting of 8 animals each (Group 1). Acute pancreatitis was induced in the other 4 groups by laparotomy, biliopancreatic ductal cannulation and infusion of 3,5 % taurocholate into the biliopancreatic duct. No medications were given to the control group (Group 2). The third group was treated with enemas at the 6th and 24th hours after the induction of acute pancreatitis. The fourth group received probiotic agent S. boulardii via gastric cannulation at the 6th and 24th hours after the induction of acute pancreatitis. The fifth group was treated both with enema and probiotics at the 6th and 24th hours after the induction of acute pancreatitis. The animals were sacrificed at the 48th hour after the induction of acute pancreatitis and tissue samples were harvested for tissue culure, histopathologic examination of pancreatic tissues and the definition of TNF-alpha levels in pancreatic tissue.