Üriner inkontinanslı hastalarda etiyoloji, sosyodemografik özellikler ve üriner inkontinansın yaşam kalitesi üzerine etkisi
Etiology, sociodemographic characteristics and theeffect of urinary incontinence on quality of life in patients with urinary incontinence
  1. Tez No: 910396
  2. Yazar: ÖMER FARUK ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Üriner inkontinans, kişilerin hem kendilerine hem de yakınlarına önemli psikolojik, hijyenik ve sosyoekonomik etkileri olan bir sağlık sorunudur. Bu araştırmada, üriner inkontinansı olan hastalarda etiyoloji ve sosyodemografik özelliklerin belirlenmesi ve üriner inkontinansın yaşam kalitesi üzerine etkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı araştırma olarak planlanan araştırmamıza, 01.05.2023-30.04.2024 tarihleri arasında Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği Polikliniğe ayaktan başvuran veya Üroloji Kliniği'nde yatarak tedavi olan üriner inkontinanslı hastalar dahil edilmiştir. Araştırma için hazırlanan anket formunda; hastanın sosyodemografik özellikleri, tıbbi öz geçmişi ve üriner inkontinans etiyolojisine yönelik sorular,“Uluslararası İnkontinans Sorgulama Anketi- Kısa Formu”('ICIQ-SF') ve Üriner İnkontinans Yaşam Kalitesi Ölçeği (I-QOL) bulunmaktadır. Veriler, belirlenen takvim sürecinde dahil edilmesi planlanan örneklem sayısına ulaştığında IBM Statistics Package for Social Sciences (SPSS ver. 29.0) girilerek uygun testler ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Urinary incontinence is a health problem that has significant psychological, hygienic and socioeconomic effects on both people and their loved ones. This study aimed to determine the etiology and sociodemographic characteristics of patients with urinary incontinence and to reveal the effect of urinary incontinence on quality of life. Materials and method: Our study, planned as a descriptive research, included patients with urinary incontinence who applied to the Polyclinic of Gülhane Training and Research Hospital Urology Clinic as an outpatient or received inpatient treatment in the Urology Clinic between 01.05.2023 and 30.04.2024. In the survey form prepared for the research; There are sociodemographic characteristics of the patient, medical history of the patients and questions regarding the etiology of urinary incontinence, International Consultation on Incontinence Questionnaire-Short Form (CIQ-SF) and Urinary Incontinence Quality of Life Scale (I-QOL). When the survey form reached the number of samples planned to be included within the determined calendar period, it was entered into the IBM Statistics Package for Social Sciences (SPSS ver. 29.0) and analyzed with appropriate tests.