Ankara İli buğday ekim alanlarında kök ve kökboğazı hastalıklarına neden olan fungal etmenlerin saptanması üzerine araştırmalar
- Tez No: 45857
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZDEMİR HANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
1994 yılı Mayıs ayı süresince, Ankara ili buğday ekim alanlarında kök ve kökboğazı hastalıklarına neden olan fungal etmenleri saptamak amacıyla, ili temsil edecek şekilde 70 buğday ekim alanından hasta bitki örnekleri toplanmıştır. Bu örneklerden yapılan izolasyonlar sonucu elde edilen 92 izolat, toprak inokulasyonu yöntemiyle patojenite testine tabii tutulmuştur. Bunun sonucunda; Alternarla sp., Drechslera sorokinlana, Fusarium acuminatum, F.culmorum, F.graminearum, F.heterosporum, Rhlzoctonia cerealis, R.oryzae ve teşhisi yapılamayan bir türe ait toplam 39 izolatın buğdaylarda patojen olduğu ve Merkez ilçe, Polatlı, Haymana, Bala, Ayaş, Şereflikoçhisar, Akyurt (belde), Güdül, Gölbaşı, Çubuk ve Kızılcahamam ilçelerinde ki buğday tarlalarının bu etmenlerle bulaşık olduğu belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Buğday, Fusarium spp., Rhizoctonia spp., Alternaria spp., Drechslera spp., kök, kökboğazı hastalıkları, izolasyon, teşhis, patojenite.
Özet (Çeviri)
During May, 1994 a survey was performed in order to determine fungi causing root and crown rot diseases in wheat fields of Ankara province and diseased samples were collected from 70 represantative wheat fields of the area under study. As a result of isolation of these samples, 92 isolates were processed for pathogenicity test by using soil inoculation method. Finally, 39 isolates like Alternaria sp., Drechslera sorokiniana, Fusarium acuminatum, F.culmorum, F.gramlnearum, F.heterosporum, Rklzoctonla cerealls, R.oryzae and one unidentified species were found pathogenic on wheat. Moreover, wheat fields of central district, Polatlı, Haymana, Bala, Ayaş, Şereflikoçhisar, Akyurt, Güdül, Gölbaşı, Çubuk and Kızılcahamam were also found infected by these fungi. Key Words : Wheat, Fusarium spp., Rhizoctonia spp., Alternaria spp., Drechslera spp., root, crown diseases, isolation, identification, pathogenicity.